Митрополит Атанасије освештао крст за нови храм у селу Гоње код Сјенице

У суботу 21. септембра 2024. године Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије освештао је крст за нови храм у изградњи, посвећен празнику Преноса моштију Светог оца Николаја, у селу Гоње код Сјенице.

Честитајући сабраном верном народу данашњи празник Рођења Пресвете Богородице Митрополит Атанасије је, у пастирској беседи, додао: – Честитам вам на вашем личном успешном ношењу Часнога Крста, што овај крст у своме животу неодступно, непоколебиво носимо, исповедајући тако нашу приврженост нашој вери, Православној, Хришћанској, исповедајући тако нашу верност Господу нашем Христу, Који је на Голготу изнео Свој Крст, да би до краја посведочио љубав према нама и тако нама показао пример.

– Крст је основни знак нашег постојања. Много тога имамо поднети, много је испита кроз које пролазимо и све их треба положити. И ето, ми смо исповедили своју одлучност да на хришћанском путу непоколебиво стојимо и идемо.

– Ово место и овај храм биће, као што и треба, место окупљања, сабирања, усаглашавања, место саборности, сагласности са Богом и са свима светитељима, и место где се ми усаглашавамо и постајемо једно биће, једна заједница, испуњавајући и оно што рече наш предводитељ, Свети владика Николај: Дај Боже да се Срби сложе, обоже и умноже. За то инспирацију увек добијамо овде, кад год се сабирамо.

– Овај храм који градите, иако још није довршен, већ је достигао своје испуњење чим смо се ми овако сабрали, јер то је његова замисао и смисао постојања. А он тај смисао већ постиже, сабирајући нас овако. Ми не можемо да се дичимо бројем, нема нас много, али можемо саборношћу. Тако да и тај мањи број који имамо чини велику силу, нагласио је Архиепископ Атанасије честитајући свима на добром усмерењу, и добром делу које раде, у славу Божију и у част Његових Светих.

Верни народ села Гоње, са својим свештеницима, приредио је и трпезу љубави за све па је тако уз послужење и заједничку радост настављено прослављање и данашњег великог Богородичиног празника и овог богоугодног дела освећења крста за нови храм у њиховом селу.

Беседу Митрополита Атанасија можете послушати овде: