Ивањдан у Милешеви

Један од значајних догађаја из историје Цркве Божије на земљи, рођење Светог Јована, Претече и Крститеља Господњег, молитвено је прослављен 7. јула 2020. године у Вазнесењско-милешевској обитељи. Литургијским сабрањем предстојао је Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин уз саслужење Преосвећеног Епископа милешевског г. Атанасија, те архимандритâ Дамјана и Саве из Жичке и Леонтија из Милешевске епархије, протојереја-ставрофора др Предрага Пузовића, протојерејâ Игора Ерића и Николе Перковића, протођакона Александра Грујовића из Жичке епархије и ђакона Ивана Савића. За певницом су појале сестре манастира Милешеве потпомогнуте дечијим хором Красница из Чајнича.

Верници који су се постом и молитвом припремали за литургијско заједничарење приступили су Чаши Господњој и причестили се Пречасним даровима. Након заамвоне молитве у част рођења Светог Претече освештано је славско жито и пререзан славски колач, које преипремише вредне милешевске сестре.

Присутнима су се пригодним беседама обратили оба Архијереја. Најпре је Преосвећени Епископ Атанасије, као добар домаћин, свима честитао овај посебан велики диван празник, и наставио: – Бог нас је сабрао да прослављамо Његове угоднике, а данас да прослављамо управо Светога Претечу и Крститеља Јована, и све што је везано за њега, за његову личност. Највише нас радује то што је Бог услишио наше молитве, па је дао да се ево овде у овом светом храму Спасовом милешевском редовно и даље призива име Божије, прославља се Бог и свети Његови. Овде је молитва трајна, постојана, непрекидна. Нарочито у ово тешко и бременито време. То нас радује, нарочито сада када славимо осамстоту годишњицу живота, трајања, светљења, ове свете цркве милешевске, овога манастира.

– Али, и овога празника и овога дана, све нас растужује неправедни прогон Цркве Христове, верног народа Божијег на простору Косова и Метохије, на простору Црне Горе, и на многим другим местима света. Знамо ми да кад пролазимо кроз теснаце и страдања да постајемо јачи. Али је неопходно молити се Богу да издржимо на овом подвигу, да нико не малакса, да не буде нових отпадања. Растужује нас и то што они који чине прогоне некако још нису способни да увиде да су на кривом путу и да чине нешто безбожно и нечовечно па да се врате на прави пут. Осећамо потребу да се молимо, како за оне који страдају да издрже на добром путу, тако и за оне који и даље чине злочине да се покају, јер обелeжје овог празника јесте да је Свети Јован проповедао покајање и спасење, нагласио је Епископ Атанасије.

Епископ Јустин захвалио се на указаној части да служи данас у Милешеви Свету Литургију: – Благодарим што сте ме позвали да данас баш на овом месту, где су мошти родоначелника рода нашега Светога Саве почивале три и по века и тиме облагодатиле овај простор, овај народ, ову цркву Божију у којој се сабирамо, да од Господа Бога иштемо оно што је на корист и спасење наше.

– Ваш пастир је рекао тачно оно чиме он живи. Похвалио је оно што је за похвалу, а истакао је оно што њега тишти. Све то што њега боли и  тишти, боли и нас јер је то један организам, једно тело, коме је глава Христос. Али подсећам и себе и вас да је Господ рекао: Иштите најпре Царство Небеско и правде Његове и све ће вам се остало дати. То је послушао наш Свети Сава и због Царства Небескога оставио је свој топли дом, родитеље, своје имање, своју власт, круну која га је чекала, и отишао да се подвизава да би задобио то Царство Небеско. Свети кнез Лазар такође је пошао ради Царства Небеског, јер како он каже: Земаљско је за малена царство, а Небеско увек и довека.

– Како је приправио пут Господу Свети Јован? Тиме што је говорио: Покајте се јер се приближи Царство Небеско! После њега Господ исто то изговара: Покајте се! И читава Црква наша говори о покајању. Покајање је, по речима Светих, као друго наше крштење. Ту силу има, истакао је Епископ Јустин.

Након Божанске Литургије сви су пошли у манастирску трпезарију где су сестре приредиле трпезу љубави за све сабране прослављаче Бога и Његовог угодника Светог Јована. Након послужења и телесног окрепљења Епископ Атанасије је повео госте у обилазак богате ризнице манастира Милешеве и потом са Епископом Јустином обишао градилиште и показао му будућу велику манастирску радионицу.

Захваливши се на гостопримству, указаној части и братској љубави, гости су се запутили натраг у Епархију жичку носећи са собом обиље пријатних успомена и утисака.

Беседу Епископа Јустина можете послушати овде: