Наречење архимандрита Пајсија за Епископа диоклијског, викара Митрополита црногорско-приморског

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао 21. септембра 2024. године, на Малу Госпојину, у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду свечаним чином наречења високодостојног архимандрита Пајсија за Епископа диоклијског, викара Митрополита црногорско-приморског.

Светејшем Патријарху су саслуживали високопреосвећена господа митрополити: тверски и кашински Амвросије, ловчански Гаврило, крфски Нектарије, тетовско-гостиварски Јосиф, банатски Никанор, врањски Пахомије, шумадијски Јован, црногорско-приморски Јоаникије, милешевски Атанасије, рашко-призренски Теодосије, нишки Арсеније, као и преосвећена господа епископи пакрачки и славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, осечкопољски и барањски Херувим, будимљанско-никшићки Методије, шабачки Јеротеј, јегарски и изабрани лондонски и великобританско-ирски Нектарије, мохачки Дамаскин, хвостански Алексеј, новобрдски Иларион, липљански Доситеј, топлички Петар, јенопољски Никон, моравички Тихон и умировљени канадски Георгије.

Пред присутним сабрањем Свете Цркве, високодостојни архимандрит Пајсије је прихватио вољу и одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, који га је на редовном заседању одржаном од 14. до 18. маја 2024. године изабрао за Епископа диоклијског, викара Митрополита црногорско-приморског.

Наречени Епископ диоклијски је затим началствовао вечерњим богослужењем, у молитвеном присуству Његове Светости, архијереја, свештенства, монаштва и верног народа. Међу присутнима су били и принц наследник Филип и принцеза Даница Карађорђевић; Надбискуп београдски монс. Ладислав Немет; потпредседници Владе Црне Горе г. Будимир Алексић и г. Момо Копривица; г. Ђорђе Ивановић, секретар Министарства правде Црне Горе; г. Драган Радовић, директор Директората за сарадњу са верским заједницама Црне Горе; архимандрит Нектарије, главни секретар Светог Архијерејског Синода; протојереј Ђорђе Стојисављевић, шеф Кабинета Патријарха српског.

Том приликом нареченом епископу Пајсију су саслуживали високопреподобни архимандрити: Серафим, изабрани Епископ костајнички; Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије; архимандрит Исаија, игуман манастира Бијеле; протојереји-ставрофори Слободан Зековић и Обрен Јовановић; протојереји Игор Балабан и Александар Лекић; јереј Сергије Будко из Митрополије тверске; протођакони Радомир Врућинић и Иван Гашић, као и јерођакон Сионије (Зорић).

Хиротонија изабраног Епископа диоклијског биће обављена у недељу, 22. септембра 2024. године, са почетком у 9 часова на светој архијерејској Литургији у храму Светог Саве на Врачару коју ће служити Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије са архијерејима и свештенством.

Извор: Информативна служба СПЦ