Ново монашење у Епархији милешевској

У навечерје празника Сабор Светог архангела Гаврила, славе манастира Куманица, у четвртак 25. јула 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је празнично бденије са петохлебницом у овој светој обитељи. Саслуживало је више свештенослужитеља из неколико епархија Српске Православне Цркве.

Овом приликом Високопреосвећени Архиепископ Атанасије је у чин мале схиме замонашио искушеницу Стаменију давши јој монашко име Фотина.

Велики број верног народа који се традиционално сабира у ову свету обитељ на дан манастирске славе имао је прилику да чује све монашке завете које је нова монахиња пред свима дала као и очинске поуке и поруке које јој је Високопреосвећени Епископ Атанасије, кроз молитве упутио.

Честитајући монахињи Фотини овај узвишени тренутак и пут којим је кренула Високопреосвећени је, поред осталог, рекао: – Ми на овоме месту прослављамо Бога много година. Много година настојимо, по својој моћи, да то буде што достојанственије али смо се, изгледа, ове године најбоље упутили. Јер, ми прослављамо архистратиге Божије, служитеље Божије Небеске, Његове анђелске силе. А ове године имамо некога ко је одлучио, и испунио своју одлуку, да се придружи анђелским војскама, у начину свога живота, у прослављању Господа Вечнога.

– Хришћани су од почетка настојали да наликују анђелима покретани том ревношћу и љубављу Божанском. И многи су се придруживали анђелским војскама. Ми се данас посебно радујемо, прослављајући Светог архангела Гаврила, овом успеху зато што је ова хришћанска заједница регрутовала новог војника Христовог, а то је управо ова слушкиња Божија Фотина. Она је нови војник Христов. Она је одлучила да промени личну карту и да са новом личном картом наступа у вечност, рекао је Архиепископ Атанасије још једном упутивши честитке и благослов новој монахињи Фотини на њеном путу ка вечности.

Након богослужења уследио је богат културно-уметнички програм који је отворио хор Свети Апостол и јеванђелист Марко из Подгорице под руководством диригента Људмиле Радовић, чланови Културно-уметничког друштва Коло из Берана, рецитатори, народни гуслари, певачи изворних народних песама, фрулаши. Сви они су од многобројне публике за своје одличне изведбе добили многобројне аплаузе.

У трпезарији манастира Куманица настојатељ манастира архимандрит Николај са својим монашким сестринством и пријатељима манастира приредио је трпезу љубави.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: