Ваша љубав отопила је многа срца

И у недељу 1. марта 2020. године, Пљевљаци нису пропустили прилику да се изнова саберу код храма и узнесу молитве и благодарност Господу. Молебан у храму Свете Петке служио је Преосвећени Епископ милешевски г. Атанасије са свештенством и свештеномонаштвом.

Пред полазак литије испред храма окупљенима се придружила друга група верника која је пошла испред манастира Свете Тројице. И онда су након одслуженог молебана сви заједно кренули градским улицама.

На тргу испред хотела Пљевља најпре су сви саборно прочитали молитву Господњу Оче наш, предвођени Ксенијом Ирић. Затим је парох прибојски протојереј-ставрофор Јово Андан прочитао саопштење пљеваљског Одбора за одбрану светиња и потом се присутнима обратио прота Никола Пејовић, главни и одговорни уредник радија Светигора: – Оно што се дешава од Улциња, Бара, Будве, Херцег Новог, Котора, Подгорице, Никшића, Колашина, Мојковца, Берана, Бијелог Поља па ево овдје до Пљеваља није ништа друго него дјело Божије, дјело Христово, којим ми настављамо Свето Јеванђеље. Ја сам дошао да се поклоним вашој љубави према светињи, вашој ревности за Дом Господњи и вашој спремности да се за ту светињу жртвујете и да је браните оним што је најсветије а то је, ако треба и животом. Та ваша љубав, чује се надалеко да је отопила многа срца и да су ових дана међу вама овдје и они који прије два мјесеца можда и нису били са вама. То је највећа побједа ових литија. Јер ми не ратујемо, нити призивамо ратове као неки. Зато је ово тако величанствено.

– Господ нам је дао заповјест да љубимо и непријатеље своје, и у томе се ми вјежбамо два мјесеца, и полажемо један од највећих и најзначајнијих испита за сваког хришћанина, да љубимо и оне који нас мрзе, рекaо је отац Никола поздрављан бурним аплаузима окупљених верника.

Литија је затим наставила устаљеном трасом до храма где је све присутне поздравио и благословио  Епископ Атанасије, захваливши им се на истрајности.

У културно-уметничком програму који је након тога уследио учествовали су Кристина и Данило Топаловић из Београда и Теодора Чоловић из Пљеваља као и гуслар Васо Ђондовић.

Обраћање протојереја Николе Пејовића можете послушати овде: