Празник Мала Госпојина молитвено прослављен у Милешеви

На празник Рођења Пресвете Богородице – Мала Госпојина, у суботу 21. септембра 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње, са игуманијом Аквилином, својим појањем увеличале су празничну службу.

Владика је у пастирској беседи сабраном верном народу указао на значај и величину празника који се данас прославља рекавши, поред осталог: – Данас прослављамо врхунско достигнуће, сусретање човека са Богом. Људи су увек настојали на томе да Бога сусретну, звали Га, прозивали, али, на жалост, нису сви. И нису сви били правилно усмерени. Данас прослављамо правилно усмерење и врхунско достигнуће у том усмерењу, у том стремљењу људске природе ка Богу.

– У родитељима Пресвете Богородице, Јоакиму и Ани, имамо највише остварење које постоји у људској заједници. Она, измољена од Бога, по свим својим особинама, највише се истиче својом чистотом живота, толико је била усмерена ка Богу и живела чистим животом да је могла да смести у своје биће Сина Човечијега, да се род човечији сроди са Богом. Она је свету омогућила ту заједницу, највишу, са Сином Божијим, Господом Христом.

– Честитајући свима нама овај данашњи празник Рођења Пресвете Богородице желели бисмо да се угледамо на ту чистоту живота којим је живела Пресвета Богородица. Потпуно без икаквога греха, било делом, било мишљу. Подсећамо се на ту непрестану, непрекидну усмереност ка Богу. То је Пресвета Богородица. Потпуна усмереност, у чистоти живота, усмереност ка Богу. Та усмереност ка Богу то је оно што данашњем свету недостаје, указао је Архиепископ Атанасије, пожелевши свима да нам Бог помогне да своје властите животе усмеримо ка Богу, и да Господ овај свет Својим дејством, у Своме милосрђу, ишчупа из понора пропасти.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: