Срђевдан молитвено прослављен у манастиру Милешеви

У седамнаесту недељу по Духовдану, 20. октобра 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, протојереј-ставрофор Никола Перковић и протојереј Константин Френк из Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке Српске Православне Цркве. Милешевске монахиње са игуманијом Аквилином одговарале су на прозбе и јектеније.

Честитајући празник сабраном верном народу Високопреосвећени је у пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Пролазећи кроз време ми гледамо у искуство Цркве, како Црква живи. Црква нас ужи животу, живљењу, из ње црпимо и мудрост и снагу, и искуство Цркве држимо у једној целини.

– После силаска Светог Духа на Апостоле, Кога је послао Господ Христос да би умудрио своје ученике, јер има велико дело за њих, да их пошаље по целоме свету да укорењују Цркву Његову, Његову заједницу, Заједницу Свете Тројице, Оца, Сина и Духа Светога, и да овај свет преобрази, да га исцели од смртности, да га оспособе да живи, и то да живи вечно. Они су добили задатак да од овога света направе Царство Небеско. Да га исцеле и да одагнају грех, да одагнају мржњу, злобу, и да укорене, да зацаре, љубав и добре односе, и добру вољу.

– Ми пролазимо кроз разне ситуације живота, кроз страдања, болести, кроз разна искушења. Пред нама су разни задаци и обавезе, и човек може да се забрине и препадне, посматрајући људски. Али увек треба да се подсетимо на то на шта је био подсећен апостол Тома: Не бој се, Ја сам са тобом. Кад је Господ са нама онда се оспособљавамо за све задатке који су по Божијој вољи. За свако богоугодно дело бивамо оспособљени. И тамо где мањка и наша мудрост, знање и снага додаје нам се. Господ ће додати.

– Све светитеље Божије, исповеднике и мученике, повезује та једна особина, вера у Господа Христа, Бога Истинитога. И то у свим временима и на свим богоугодним задацима, вера је заједничка. Кад нам вера ојача, постане снажна, поверење у Бога да је Он са нама, ту, онда бивамо ојачани и оспособљени за богоугодне задатке, нагласио је Архиепископ Атанасије.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: