Архиепископ Атанасије: Још увек смо у загрљају Преображења

Девете недеље по Духовима, 25. августа 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу. Саслуживали су архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, старешина храма Светог Василија протојереј Горан Крстић и протођакон Иван Савић.

У пастирској беседи Високопреосвећени је сабрани верни народ подсетио на тренутна дешавања у свету и код нас, а све у светлу празника Преображења Господњег, који смо недавно прославили: – Много тога се догодило, и више времена је прошло, откако прослависмо Светло Преображење Христово на Гори Таворској, али наш поглед и даље је усмерен ка Тавору, гори Преображења Христовог, јер, оно што се тамо догодило неодољиво нас увек призива, и загледани смо и даље на врх те Горе на којој се преобразио Христос. Он је тамо нешто веома моћно и делотворно показао, нешто од чега се не може одвојити наш поглед, без обзира на то шта се на земљи догађало даље.

– На Гори Тавор показано је нешто суштинско за људско постојање. Показано је какав треба да буде људски живот, како треба да живи човек, да буде у светлости. Господ ће доћи у слави својој и Оца Свога, и Светих Анђела и свих Светих угодника Божијих. Та слава, та светлост, то је нешто чему смо ми призвани. Позвани смо да учествујемо у томе, да то буде наше. Ту је показано колики је капацитет људске природе.

– Људи једни друге шаљу у смрт, пред нашим очима, а Господ им наменио Живот Вечни. И призива их у Вечни Живот, да учествују у Слави Његовој, и радости Вечног Живота. Највише због тога наш поглед је и даље прикован за Тавор.

– Господ рече да ће доћи са Својим Светим угодницима, анђелима и светитељима, који ће бити обасјани Његовом Светлошћу, која је и нама намењена. А где ћемо се затећи? Имајмо у свести тај тренутак. Господ рече да неће сматрати за своје оне који се не потруде да у тој Светлости учествују. Да се не нађемо у тами, а призвани у Светлост! упозорио је Архиепископ Атанасије, позивајући све да свој поглед држимо на врху Таворске Горе, да поново сагледамо које су нам могућности које нам Бог даје и да сагледамо шта смо од тога искористили.

Старешина храма Светог Василија Острошког у Пријепољу, протојереј Горан Крстић, са свештенством храма, приредио је трпезу љубави за сабране.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: