Архиепископ Атанасије служио Свету архијерејску Литургију у родном крају

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је, у недељу 15. септембра 2024. године, по благослову Епископа бихаћко-петровачког и рмањског г. Сергија, Свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Прокопија у Бабићима на Дивану, Епархија бихаћко-петровачка. Саслуживали су протојереј-ставрофор Никола Перковић, старешина храма и парох бабићки протојереј Жељко Ракита и парох шиповачки протојереј Митар Керлец.

Након отпуста Високопреосвећени се пригодном пастирском беседом обратио сабраном благочестивом народу Јања рекавши, поред осталог: – Свето Причешће је Небеска Храна. Наше мисли од тога треба да полазе. Ми овде на земљи једемо Хлеб Небески. Ми смо намењени за Живот Вечни, да будемо житељи Царства Небескога Вечнога. А да бисмо доспели у Њега и у Њему били, били грађани Царства Небескога, потребно је да имамо Небеске Хране, већ сада.

– Диван је место за разговоре, сусрете и разговоре. Сусрећемо се са разним људима овог света, али, ми имамо да разговарамо не са било киме него са Оцем нашим Небеским. Јер се овде Њему обраћамо, са Њим се сусрећемо, пред Њим полажемо рачуне.

– Из Јеванђеља смо данас читали куда треба усмеравати и у ком правцу водити наш живот. Увек се подсећамо на то да је живот на земљи кратак, трошан. У баш у тој особини живота треба да видимо да он није врхунска вредност. Људи су углавном много заборавни и потребно је да их Отац Небески на разне начине подсећа да ово није трајна отаџбина.

– Не само они који су богати материјално, него и они који немају тих материјалних блага, могу пропасти. Ако не могу корачити један корак изнад тога, ако не могу бити свесни да ми нисмо везани ничим земаљским, то јест, ако не могу схватити да смо опредељени за вечност, и да овде док смо присутни себи градимо место у Царству Небеском Вечном, и они ће пропасти.

– Ако знамо да је врхунска вредност оно што нам Христос даје, што нам Он обезбеђује, Царство Небеско, да будемо с Њиме. У то Царство Небеско узводи нас Он и учвршћује у Њему, кроз веру, љубав, везаност за Оца Небескога. Томе се Господ трудио да нас поучи, од почетка до краја свог боравка са нама. Да схватимо да смо деца Оца Небескога, да нам Отац Небески обезбеђује вечно трајање.

– Ако смо сиромашни а везани за земаљско онда смо узалуд сиромашни, бескорисно. У Богу се треба богатити, вером у Њега и свима врлинама, беседио је Архиепископ Атанасије.

Свештенство храма Светог Прокопија приредило је након Литургије трпезу љубави у парохијском дому на Дивану.

Искористивши боравак у родном крају Високопреосвећени је по завршеној служби обишао родно село и гробове својих родитеља.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: