Архиепископ Атанасије: Треба ићи за Христом

У недељу 29. септембра 2024. године, Недељу по Воздвижењу, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи.

Саслуживали су настојатељ манастира Бања игуман Петар, парох бањски јереј Ненад Тешић и протођакон Иван Савић.

Честитајући сабраном верном народу празник Архиепископ Атанасије је, у пастирској беседи, између осталог рекао: – Ми се свакога дана подсећамо на целокупни садржај наше вере, али, појединих дана извлачимо неке посебне мотиве, неке садржаје, да бисмо њих јаче нагласили и више подсећали, а нарочито ако се некад догоди да нас некакав заборав ухвати, па сметнемо с ума управо садржај вере. Онда је Црква подсећала нарочито на те садржаје, или због значаја или због запостављености код појединих хришћана. А дешавало се и код извртања садржаја, онда Црква да нагласи истинитост вере, нагласи је добро, и поново подсети на њу.

– Господ наш је рекао Својим Апостолима, и свему окупљеном народу и свима који га буду пратили у свима временима: Ко хоће за Мном да иде нека се одрече себе, узме крст свој и за Мном пође. И баш ту где се човеку чини да постоји опасност да се изгуби живот, баш ту га нађе, код Христа га нађе. Јер је Христос Извор живота и Давалац живота, и Он осигурава живот. У Њему живимо. Најкраће речено, порука данашњег прочитаног одељка из Јеванђеља је: Треба ићи за Христом, истакао је Архиепископ Атанасије.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: