Архиепископ Атанасије: Најважније је зближити се са Богом

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је у Недељу седму по Духовима, 11. августа 2024. године, Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи. Саслуживали су настојатељ манастира Бања игуман Петар, протојереј Бране Миловац из Епархије бачке, јереј Божидар Ћеранић из Митрополије црногорско-приморске, јереј Ненад Тешић и протођакон Иван Савић. За певницом су на прозбе и јектеније одговарале монахиње из манастира Брскут, Митрополија црногорско-приморска и монахиње манастира Сељани код Пријепоља.

Честитајући верном народу данашњи диван дан и сабрање око Господа нашега за Трпезом Његовом Високопреосвећени се осврнуо на данас прочитани одељак из Јеванђеља: – У ово време које највише изазива нашу трезвеност, пажњу, сабраност, могли бисмо закључити да сав хришћански подвиг и сва мудрост хришћанска могу се ставити под један наслов: Зближити се са Богом! Човек има потребу да се зближава и то је добро, али, то може да буде и највећи узрочник искушења, заблуда и пропасти. Ми треба да се зближимо са Оним који нас је и сазвао и који извршује домострој, велики подвиг, нашега спасења. Да се зближимо са Господом Христом и кроз Њега са Оцем Небеским и Духом Светим. И да се зближимо са свима који су Њима последовали.

– Зближити се, не са било киме, него са Господом нашим. Дозволити Њему и Светима Његовим да уђу у наш живот, дати им место у свом животу. А о плодовима тога нам говори Јеванђеље које смо данас прочитали.

– Многа знамења Христос је показивао, а потврда свему томе била је јавна исповест свих оних предводника ондашњег народа: Никада се ово није видело ни чуло у Израиљу, у том народу, познатом, Божијем, изабраном народу. Ми знамо за тај изабрани народ да је много пута посртао и од Бога био одбациван, јер се удаљавао од Бога. Најважније је зближити се са Богом, а најпогубније је удаљити се од Бога.

– Најважније је зближити се са Богом. Зато је Отац Небески послао Сина Свога, да нас поново зближи са Собом и кроз то да нам отвори Царство Небеско, и да нас преображава у новом животу, у Царству Небескоме, у Животу Вечноме, нагласио је Архиепископ Атанасије, упућујући све да што дуже задрже у себи све дарове које су на данашњој Божанској Литургији добили.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: