Храмовна слава у Коловрату код Пријепоља

У среду, 3. маја 2023. године, када се наша Света Црква молитвено сећа Светог Николаја Српског и Свеправославног, у Коловрату код Пријепоља прослављена је храмовна слава.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење архијерејског намесника пријепољског протојереја Игора Ерића, секретара Епархије милешевске протојереја Горана Крстића,   јерејâ Небојше Јовановића и Ненада Тешића и протођакона Ивана Савића.

Поред чланова Црквеног одбора, бројног верног народа и гостију, у Божанској Литургији су учествовали и представници грађанских власти, Председник општине Пријепоље г. Драго Попадић са сарадницима и представници Месне заједнице Коловрат.

У току Литургије Преосвећени Епископ Атанасије је унапредио старешину храма Светог Николаја јереја Небојшу Јовановића у чин протојереја.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма уз појање похвалних песама светитељу Николају Српском а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини овогодишње прославе су били чланови Црквеног одбора храма Светог Николаја, а за домаћине славе за идућу годину пријавили су се Славко Пјановић и Војо Кијановић из Коловрата.

Честитајући славу старешини храма, члановима Црквеног одбора и свим присутнима, Епископ Атанасије је, у пастирској беседи, подсетио на дивно и поучно житије Светог владике Николаја: – Данас је велики празник, дан који је Црква посветила Светоме Николају Српскоме, Охридском, Жичком, Лелићком, Свеправославном. Желимо да овај празник буде потпун, да од њега имамо пуноћу дарова, пуноћу свих остварења, да то буде, као што и треба, празник за наш ум, за наше срце и вољу, за сав наш дух, душу и тело.

– Овај дан би могао највише да се назове дан када сагледавамо дубину духовнога блага, духовног злата, духовне грађе, духовног ткања. Животописци, међу првим подацима о Светом Николају, истичу то да је он рођен од благочестивих, здравих, светих родитеља. Подсећају на то да је он здраве духовне грађе, духовног ткања, најбољега што је српски род могао показати.

– Најзначајнији елементи биографије Светог Николаја јесу, на првом месту, то одакле је и како изникао, затим, како је био родољубив, како је желео да себе оспособи да служи српском роду. Могао је он да буде духовни предводитељ свога народа зато што је и сам водио свој живот Јеванђелски па је онда у Јеванђељу предводио друге.

– Српски народ није много богат материјално. Али, ми имамо духовно злато, а оно је много вредније, важније, од тог материјалног злата. Имамо те духовне драгуље, као што је Свети Николај и други наши светитељи, који су право злато, којим се и Небо купује. То је благо које нам користи у свим духовним и материјалним борбама, у свим искушењима, и које нам помаже да решимо сва тешка питања.

– Порука данашњег празника би била та да посебно родитељи обрате пажњу како изграђују свој пород, да га снабдеју здравом духовном грађом, здравим ткањем. Да будемо духовно најјачи, духовно здрави, да идемо путем светости који је показао и прокрчио, којим води и предводи Свети Сава, Свети Николај Жички, и други који су њих послушали и са њима се сјединили, нагласио је Епископ Атанасије.

Владика је на крају честитао протојереју Небојши Јовановићу на његовом добром служењу и напредовању до овога степена: – Али, он је то постигао заједно са свим својим парохијанима, зато, честитајући њему, ја честитам и вама који сте његови добри сарадници.

– О том његовом добром делању, сведочи и величанствени Крст који је постављен на врху Титеровац изнад манастира Милешеве. Протојереј Небојша је, као координатор и руководитељ тог великог и значајног пројекта, много допринео и урадио да све буде завршено на најбољи душекористан начин.

Чланови Црквеног одбора, као овогодишњи домаћини славе, приредили су у сали парохијског дома, који је још увек у изградњи, трпезу љубави за све присутне.