ДОЧЕК ПАТРИЈАРХА ПОРФИРИЈА У МАНАСТИРУ РМЊУ

У петак 13. септембра 2024. године испред манастирског Храма Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Манастиру Рмњу приређен је свечани дочек Његове Светости Архиепископа и Патријарха Српског г. Порфирија.

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије је са свештеномонаштвом, свештенством и вјерним народом дочекао испред манастирског Храма светог Николаја Његову Светост након чега је уприличена свечана доксологија у част доласка Патријарха Порфирија рмањској Светињи која прославља јубилеј 580. година постојања и која ће сутра, у суботу 14. септембра бити освештана руком Патријарха Српског и отачаствених Архијереја.

Након доксологије Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије обратио се поздравном бесједом у којој је пожелио добродошлицу Патријарху Порфирију који у ову древну свештену Обитељ први пут долази као Патријарх и то великим поводом 580-те годишњице постојања и великог освећења манастирског Храма светог Николаја Мирликијског Чудотворца који је у току неколико година генерално обновљен.

Након поздравне бесједе Епископа Сергија, Његова Светост Патријарх Порфирије обратио се присутнима отачком бесједом, а потом је у манастирском Храму служено вечерње богослужење које је служио архимандрит Варнава (Дамјановић) уз саслужење: протопрезвитера Милоша Црепуље, Јована Бањца и протођакона Немање Рељића, уз молитвено присуство Високопреосвећених Архијереја: Митрополита брегалничког г. Илариона, Архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, Архиепископа и Митрополита врсњског г. Пахомија, Архиепископа и Митрополита милешевског г. Атанасија, Архиепископа задарско-шибеничког и Митрополита далматинског г. Никодима, Архиепископа мостарско-требињског и Митрополита захумско-херцеговачког и стонско-приморског г. Димитрија, и Преосвећених Архијереја: Епископа горњокарловачког г. Герасима, марчанског г. Саве, јенопољског г. Никона и бихаћко-петровачког г. Сергија.

Након окончања богослужења припремљена је свечана трпеза љубави у новоизграђеној манастирској трпезарији.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка