Архиепископ Атанасије најавио духовне свечаности у манастиру Милешеви

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије упутио јe из манастира Милешеве, позив за учешће у духовним свечаностима 6. и 7. октобра 2024. године, које се у овој древној немањићкој светињи организују поводом обележавања празника Светог краља Владислава, ктиторске славе манастира Милешеве и славе Епархије милешевске, радија Милешеве и црквеног хора “Свети краљ Владислав” који делује при храму Светог Василија Острошког у Пријепољу.

– Свима љубитељима манастира Милешеве и њеног Белог Анђела желим да честитам овогодишњу Ктиторску славу манастира и да их позовем да учествују у прослави. Овогодишња слава припрема се у посебним условима. Пролазимо кроз два искуства. Једно је оно о којем Свето Писмо каже тешке речи: Сав свет у злу лежи. То је једно искуство које се посведочава пред нашим очима. Аналитичари говоре да се сав свет налази у планетарним сукобима. Али, Црква је ту да увек сведочи потпуно другачије искуство и да га оприсутњује, а то је искуство живота.

– Господ наш каже: Бог тако заволе свет да је и Сина Свога Јединороднога дао да сваки који верује у Њега не погине, него да има Живот Вечни. Бог је послао Сина Свога да се свет спасе кроз Њега. Управо Црква оприсутњује то искуство трајно, у сваком времену, а нарочито у молитви, у Светим Тајнама, и оприсутњује то искуство и у Светим људима, показујући и други лик, други квалитет човеков у односу на оно искуство које видимо пред нашим очима, оно ратно, разарачко.

– Овај свет, с једне стране, као да настоји да разори себе самога, а са друге стране, имамо то сведочанство колико Бог воли овај свет и колико Му је стало до њега.

– Празновање угодника Божијих је потребно ради наклоности и присуства Божијег. Празници оприсутњују Љубав Божију, и зато је важно да прослављамо светитеље Божије, који и подсећају на љубав Божију а такође и оприсутњују је собом, својим начином живота, својим постојањем.

– Специфичност овогодишњег прослављања Ктиторске славе манастира Милешеве јесте што Епархија милешевска учествује у саборном прослављању три јубилеја која се односе посебно на Светог Преподобног Аву Јустина Ћелијског. Црква обележава 130. годишњицу од Авиног рођења, 45. годишњицу од Авиног упокојења и 10. годишњицу од преноса његових светих моштију. Епархија милешевска у томе учествује кроз изложбу посвећену Преподобном оцу Јустину која је настала захваљујући труду многих побожних душа и која ће бити приказана у ризници манастира Милешеве, као и предавањем на којем ће говорити протојереј Предраг Шћепановић, архијерејски намесник подгоричко-даниловградски.

– Верујем да слављење Бога и Његових Светих може пробудити поново, код свих, љубав према Божијем дару, дару целокупног живота, и да може одвратити свет од пропасти, са тог пута саморазарања, и да га може укоренити поново у Љубави Божијој, у љубави према Богу и према Његовој творевини, одвратити човека од смрти, од греха, и поново увести у пуноћу живота.

– Позивамо све да саборно прославимо Ктиторску славу манастира Милешеве, да заблагодаримо Богу, да се угледамо на Свете Његове и да своје дарове, колико их имамо, осмислимо на путу спасења, у служби Богу и ближњима.

– Нека је срећна слава свима, сви су добродошли, и верујем да нико неће учествовати у прослављању Светих Божијих угодника без духовног плода и користи, поручио је Архиепископ Атанасије.