Ктиторска слава манастира Давидовица

Поводом Ктиторске славе манастира Давидовица код Бродарева – Преподобног монаха Давида, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је, у уторак 8. октобра 2024. године, Свету архијерејску Литургију у овој древној немањићкој светињи. Саслуживалo је више свештеномонаха и свештенођакона Митрополије црногорско-приморске и Епархије милешевске. За певницом су појали монаси манастира Подмаине код Будве.

У Божанској Литургији учешће је узео већи број монаха и монахиња Митрополије црногорско-приморске, који ових дана бораве у Епархији милешевској, скупа са благочестивим народом, поклоницима ове свете обитељи.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач које је припремио настојатељ манастира Давидовица архимандрит Нектарије заједно са бројним пријатељима манастира.

Честитајући празник и славу свему сабраном благочестивом народу Високопреосвећени је у пастирској беседи, између осталог, рекао: – Данас се радују небеса а нарочито служитељи Божији који су се раније подвизавали у овој светој обитељи. Радују се што су у овако великом броју посећени. Ова њихова света обитељ насељена је данас великим бројем монашких подвижника и великим бројем верних.

– Црква Христова је једна, и један је црквени крвоток. Сви су ови простори једна целина. Благодаримо Богу и благодаримо ктитору овога манастира, монаху Давиду, што нам је дао ово духовно упориште.

Владика је присутне подсетио и на житије Светог Сергија Радоњешког који се данас такође молитвено прославља: – При кончини свог живота он је својој братији рекао: Браћо, пазите на себе. Пре свега имајте чистоту душе и љубав нелицемерну. Дакле, пазити на себе. Јер, ако не будемо пазили на себе све ћемо промашити, све изгубити. Ништа нећемо постићи ако не будемо пазили на себе. И даље имати чистоту душе и љубав нелицемерну, појаснио је Високопреосвећени честитајући данашњи празник настојатељу манастира архимандриту Нектарију, његовом сабрату монаху Илији и свима онима који се спремају за монашки подвиг.

Након Божанске Литургије приређена је трпеза љубави за све учеснике Евхаристијског сабрања. На молбу Високопреосвећеног Архиепископа Атанасија, након послужења, архимандрит Рафаило је за све присутне одржао краће предавање.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: