Митрополит Атанасије: Свети Јован Крститељ је путеводитељ

На велики празник, Усековање главе Светог Јована Крститеља, у среду 11. септембра 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су протојереј-ставрофор Никола Перковић, сабрат манастира Куманица јеромонах Јован и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње, са игуманијом Аквилином, одговарале су на прозбе и јектеније

У пастирској беседи Високопреосвећени је сабраном верном народу говорио о данашњем празнику и о лику Светог Јована Крститеља: – Свети Јован нам је дат за пример, дат нам је за узор, за путеводитеља. Кроз овај живот пролазимо са многим тешкоћама, пролазимо кроз многе теснаце, и ето, као и у свим борбама, неопходно је имати добре предводнике. Данас се управо сећамо онога који најбоље предводи, који је најбоље водио свој властити живот, па тако постао пример и узор, и својим примером предводи.

– Највећа заслуга Светог Јована је у томе што је он сав свој живот посветио Богу, у томе што је сам Бог био његов предводник, његов узор, показујући тиме да ћемо и ми успети у нашим животима управо тим правилом, да Христос буде нама све, да ми будемо потпуно Христови, и да будемо препознатљиви по Њему.

– Христос жели да наликујемо на Њега. По томе ће се знати да смо Његови, и по томе ће се моћи јасно оцењивати наше спасење, колико смо спасени од зла и смрти. У тој мери у којој наликујемо на Христа ми смо у нашем животу успели, и по томе смо победитељи смрти и приправни за живот вечни.

– Ако се нађемо у животним невољама сетимо се да смо ми Христови. Кад имамо то на уму онда ћемо лако побеђивати сва искушења, телесне или духовне немоћи, чамотињу, слабости вере. Кас се сетимо да смо Христови одмах ћемо ојачати, у духу, постаћемо духовно и умно јачи, и лакше ћемо савлађивати те тешкоће.

– Кад се сетимо да смо Христови одмах ћемо знати да смо позвани на врлину, да љубимо, да волимо, да храбро стојимо. Кад се сетимо да смо Христови тада знамо да живот наш има будућност у Вечности, позвани смо у врлину и савршенство, и онда ћемо лакше пролазити кроз сва та страдања и невоље, беседио је Митрополит Атанасије.

Беседу Митрополита Атанасија можете послушати овде: