Молебан за благословен почетак нове школске године у Прибоју

Након вечерње службе, у уторак 17. септембра 2024. године, у храму Васкрсења Христовог у Новом Прибоју, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Молебан за благословен почетка нове школске године.

Учешће узео велики број прибојских ученика основних и средњих школа заједно са многобројним родитељима.

Честитајући почетак нове школске године, Високопреосвећени у беседи је рекао: – Помолили смо се Богу, и Он нас је слушао. Тражили смо од Њега да нас благослови, све, и децу и родитеље и наставнике и свештенике, да ова школска година протекне у миру, у добром здрављу, у радости. Отворенога ума да будемо способни и спремни да усвајамо све што је корисно у школи. Да усвајамо корисна знања, корисне особине, врлине, да изграђујемо добар карактер, на корист себе самих, својих родитеља, учитеља, свога народа, целог овог простора.

– Немојте заборавити, драга децо, да се ми спремамо овде да будемо на корист овом простору, првенствено овом простору. Неки кажу да они који се добро оспособе у наукама и вештинама оду даље да се уче и више се не враћају. Откуд то, чему то? Треба ићи, згрнути сва корисна знања и корисне вештине али бити на корист овом простору. Прва мудрост учења је да учимо целога живота, да нигде нема границе. Али, све за корист свог завичаја, свог простора, свог народа, своје Цркве. Тако се учимо да не живимо само за себе него да испуњавамо Христову заповест о љубави према Господу Богу али и према свима ближњима.

– Ми смо се молили управо за то, да будете способни примати корисна знања, да их задржите и развијате, и да их употребите како треба, за корист свих нас, поручио је Архиепископ Атанасије сабраној деци, њиховим родитељима и учитељима, пожелевши свима срећну нову школску годину.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: