На Крстовдан Архиепископ Атанасије служио у Милешеви

У петак 27. септембра 2024. године, на дан Воздвиженија Часног Крста – Крстовдан, велики празник Цркве Христове, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су свештенослужитељи Руске Православне Цркве из Америке, настојатељ манастира Светог Николаја у Бањи код Прибоја игуман Петар, протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Иван Савић. За певницом су на прозбе и јектеније одговарале милешевске монахиње са игуманијом Аквилином.

Честитајући сабранима празник Високопреосвећени Архиепископ Атанасије је, у пастирској беседи, поред осталог рекао: – Данас је један од најомиљенијих празника Цркве Христове, дан узношења, воздвижења, истицања, показивања Часнога Крста Господњега, којем се клањамо, који целивамо, на који гледамо као философију живота. Победног живота, успешног живота, који иде ка Царству Небескоме.

– Молили смо се данас да буде мир и хармонија на целом свету, и даље ћемо се молити. А Православље препоручујемо као оригинални вид Хришћанства, де да бисмо себе истицали него зато што желимо спасење свету. Свет се спасава Христом. Зато смо ми заинтересовани за чистоту вере православне и правилну њену организацију.

– Данас је празник који истиче хришћански начин живота и символ тог начина, тог живота, јесте Крст Господњи.

– Кад год се ми усличимо Христу приближавамо се том победном знамењу, Крсту, па и сами постајемо онда јаки, и сила Васкрсења Христовога нас испуњава. И то је препорука и за данас и за сва времена да се, пре свега, вером у Христа и Крст Његов утврдимо, да Га увек имамо као знамење. Крст није одрицање од животности него је Крст испуњавање силом живота, беседио је Архиепископ Атанасије.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: