Наречење архимандрита Тихона за Епископа моравичког, викара Патријарха српског

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао 7. септембра 2024. године у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду свечаним чином наречења високодостојног архимандрита Тихона за Епископа моравичког, викара Патријарха српског.

Светејшем Патријарху су саслуживали високопреосвећена господа митрополити: жички Јустин, врањски Пахомије, шумадијски Јован, милешевски Атанасије, рашко-призренски Теодосије, тимочки Иларион, нишки Арсеније и далматински Никодим; као и преосвећена господа епископи: буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, осечкопољски и барањски Херувим, ваљевски Исихије, париски и западноевропски Јустин, јегарски и изабрани британско-ирски Нектарије, умировљени канадски Георгије, хвостански Алексеј, новобрдски Иларион, липљански Доситеј, топлички Петар и јенопољски Никон.

Пред присутним сабрањем Свете Цркве, високодостојни архимандрит Тихон је прихватио вољу и одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, који га је на редовном заседању одржаном од 14. до 18. маја 2024. године изабрао за Епископа моравичког, викара Патријарха српског.

Наречени архимандрит Тихон је затим началствовао вечерњим богослужењем, у молитвеном присуству Његове Светости, архијереја, свештенства, монаштва и верног народа. Саслуживали су високопреподобни архимандрити: Серафим, изабрани Епископ костајнички; архимандрит Пајсије, игуман Цетињског манастира и изабрани Епископ диоклијски; архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије; Нектарије, главни секретар Светог Архијерејског Синода; као и протојереј Драган Стевић из Епархије жичке; и јереј Владе Капларевић из Епархије нишке.

Хиротонија изабраног Епископа моравичког биће обављена у недељу, 8. септембра 2024. године, са почетком у 9 часова на светој архијерејској Литургији у храму Светог Саве на Врачару коју ће служити Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије са архијерејима и свештенством.

Извор: Информативна служба СПЦ