Освештани темељи будућег храма Рођења Пресвете Богородице у селу Градац код Сјенице

У четвртак 12. септембра 2024. године Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије освештао је темеље будућег храма Рођења Пресвете Богородице у селу Градац код Сјенице.

Освећењу су поред верног народа и свештенства сјеничког краја присуствовали и представници локалне самоуправе из Сјенице, заменик председника општине Радиша Кнежевић са сарадницима, одборници Скупштине општине Сјеница, члан Општинског већа и потпредседник Андрија Милинковић, директор Електродистрибуције Велиша Пејчиновић, директор сеоских водовода Рашо Грбовић, директор Туристичке организације Михајло Трипковић, секретар општине Милош Петровић и други.

Честитајући градитељима храма почетак овог богоугодног дела Високопреосвећени је у пригодној пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Данас започесмо велико дело оснивања храма, у славу Божију и у славу Његове Пречисте Матере, Пресвете Богородице, и свих Светих, који живљаху у Богу, и даље у Богу и са Богом живе у заједници, и који представљају један небески и земаљски Сабор, коме се ми овим делом прикључујемо.

– Желео бих да имате на уму, све време док градимо овај свети храм, неколико основних мисли. Пре свега, сазнање шта је храм Божији, чему служи, у коју сврху се подиже. Храм се подиже као место окупљања, састајања и сусрета са Живим Богом. Ово је састајалиште, са најсветијим, са Богом и Његовим светитељима, и наше окупљање, једних са другима у једној вери, једној мисли, једном истом настројењу да будемо део те заједнице са Богом, у којој су и сви преци наши.

– Сви они који су били правилно усмерени у животу, они који нису отпадали од праве вере и правог усмерења, они су и даље у тој заједници. Без обзира на то да ли их ми видимо телесним очима или не они су са нама, на свој начин, у срцу, у уму, у духовној сили. И сад су са нама.

– Српски православни храм, који подижемо, мора бити фактор, сила, која сједињава, никако место и чинилац раздора. Успећемо у томе ако знамо да храм подижемо у име Божије. Храм мора бити у име Божије, и као такав он ће нас сабирати са свима светим Србима, свима православнима, свима светитељима свих времена, и нас сабирати једне са другима, и тако учвршћивати, беседио је  Атанасије.

Грађевински одбор, заједно са свештенством, приредио је трпезу љубави за све сабране.

Беседу Митрополита Атанасија можете послушати овде: