Освештано ново звоно за храм Светог Димитрија у Вруљи код Пљеваља

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије освештао је, у суботу 12. октобра 2024. године, ново звоно за храм Светог великомученика Димитрија у Вруљи код Пљеваља. Високопреосвећеном су у чину освећења саслуживали свештеници пљеваљског намесништва.

Ново звоно за храм у Вруљи даровао је привредник Блажо Чабаркапа са породицом. За звоно је претходно направљен и нови звоник, изнад палионице свећа, у порти храма.

Међу верним народом, који је узео учешће у овом дивном чину, била је и Јована Тошић, Председница Скупштине општине Пљевља, више одборника Скупштине општине, Бојан Струњаш, директор Средње стручне школе у Пљевљима и бројне друге званице.

Честитајући свима присутнима чин освећења, а нарочито дародавцу г. Блажу, Високопреосвећени је у пригодној беседи поручио: – Поставили сте, а ми сада осветили, посветили, благословили амбасадора Неба, ово звоно. Јер, оно је то. Оно ће на овоме месту заступати небеса. Преко њега ће се небеса оглашавати и саопштавати поруку небеску и изливати лепоту небеску и силу небеску.

– Замолисмо Господа да преко овога звона штетни ветрови застају или да губе своју моћ, да ово звоно својим звоњењем одагна све што је непријатно овом народу, овоме простору.

– Господ од нас тражи да уређујемо исправно своје унутарње биће, у вери, у доброј вољи, у добрим односима, у љубави. Да духовно ојачамо, да се Богу што више приближимо, да земљу приближимо небесима. Када то чинимо сигурни смо да нећемо погрешити.

Владика се потом обратио ктитору храма Светог Димитрија и дародавцу новог звона, рекавши: – Док неки разарају и труде се на изумевању што убојнијих средстава, и што разорнијих средстава, да разоре оно што су људи стварали, ви се трудите да градите, да се у доброј вољи имамо где сакупљати у доброј намери. Онда и сами можемо закључити да ли смо на добром путу. То је тако убедљиво. А добра дела, када се овако благослове, она се још више утврђују и постају трајна, рекао је Архиепископ Атанасије призивајући Божији благослов на дародавца звона и његову породицу, додавши притом: – Ми ћемо се овде окупљати, по Божијем благослову, и овде се заједно молити, обраћати Богу, обраћати се Анђелима, и свима угодницима Божијим.

Старешина храма Светог Димитрија у Вруљи протојереј-ставрофор Боривоје Пантић, са изузетним задовољством, је поздравио све присутне, честитао донатору и његовој породици и поручио да је храм увек за све отворен додавши да се нада да ће ово ново, веће, звоно привући још већи број верног народа и подстаћи их да још више и присније приђу вери, приђу Богу и да се у овом храму што чешће састају на молитви, у побожности, љубави и добрим намерама.

Испред братства Чабаркапа, а у име донатора Блажа, скуп је поздравио пуковник Миљан Чабаркапа.

Породица Блажа Чабаркапе приредила је у сали парохијског дома трпезу љубави за све присутне, а ово је била и прилика да се присутнима у краћим цртама изнесе историјат храма Светог великомученика Димитрија у Вруљи код Пљеваља.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде:

Фото: Милан Терзић, Пљевља