Призив Светог Духа на ученике у Пријепољу

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је у среду11. септембра 2024. године, након вечерњег богослужења, Молебан и призив Светог Духа на ученике за благословен почетак нове школске године, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу.

Велики број деце, са својим родитељима и учитељима, сабрао се у храму, најпре да дочекају свог Епископа, а потом и да учествују у богослужењу и добију благослов за успешан почетак нове школске године.

Након узнесених молитава Богу за све ученике, за њихове родитеље и њихове учитеље, Високопреосвећени се обратио сабранима пригодном беседом у којој је поред осталог рекао: – У овом храму Светог Василија Острошког ми се редовно сабирамо да се обраћамо Богу, да му благодаримо и да се дружимо са Њим. Њему се обраћамо отвореном душом и отвореним срцем за све оно што нама треба, да нам припомогне. И сада смо се сабрали да започнемо, са благословом Божијим, ово велико дело у које смо ушли а то је нова школска година.

– У овом нашем обраћању Богу тражили смо од Њега да буде наш помагач у примању корисних знања. Помолили смо се и за добро здравље, и да ова година буде мирна, да не буде никаквих невоља, да све буде тихо и пријатно, и да у таквом пријатном окружењу примамо корисна знања.

– Нарочито бих, децо, позвао вашу пажњу на то да школску годину почињемо у овом светом храму који је посвећен Светом Василију Острошком. Данашњи дан је, поред тога, посвећен Светом Јовану Крститељу. Из свега тога имамо велику поуку а то је да примећујемо да су део нашег живота такви велики људи, свети људи и свете мајке, који су честито живели, честито провели свој живот. Светитељи Божији јесу део нашег друштва, нашег света. И никад не треба да изгубимо свест о томе да смо ми једно друштво, заједно.

– Свети Сава је најбољи пример како дете треба да се развија, да сабира сва корисна знања, која ће бити на корист пре свега ономе ко сабира то знање а онда на корист и свој заједници.

– Овде смо сви заједно да све вас децо подсетимо да су део нашег света и они који су се Богу добро приближили живећи честитим животом, и да се на њих угледамо. Да се никада не отуђимо од Бога и Светих Његових, него увек да смо свесни да смо једна заједница, поручио је Архиепископ Атанасије који је потом ученике покропио освећеном водицом, док су свештеници свима поделили пригодне поклоне.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: