Прослављена слава храма Трнове Петке у Бабинама

Поводом прославе славе храма Свете преподобномученице Параскеве Трнове, у Бабинама код Пријепоља, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је у овој светињи, у четвртак 8, августа 2024. године, Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су протојереји-ставрофори Никола Олић и Никола Перковић и протојереј Спасоја Вујанић.

Међу сабранима у храму на дан славе био је и Председник општине Пријепоље г. Драго Попадић са сарадницима.

Домаћин овогодишње славе био је Недељко Кубуровић. Он је са својом породицом припремио славске дарове који су, након заамвоне молитве и трократног опхода око храма, освештани пред храмом, у присуству великог броја сабраног верног народа.

Поред освећења славских радова и ломљења славског колача, овом приликом је освештана мозаичка икона Свете преподобномученице Параскеве уграђена изнад улаза у храм.

Честитајући присутнима данашњи празник и славу храма Високопреосвећени је у пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Данас смо успели да покажемо, на лицу места, да смо народ Божији, јер смо се овде окупили, сабрали, као народ Божији. Показали смо да и ми имамо управо те особине које народ Божији треба да има, а то је да се окупљамо овако заједно у Христу Господу нашем, усмерени у истом правцу, ка Царству Његовом вечном Небеском, које своје темеље има и овде.

– Сабрали смо се у једној вери хришћанској православној. Сабрали се у љубави, сложни. Нисмо као лист на ветру него смо чврсто повезани у Господу нашем, у вери нашој, са традицијом и вером наших предака, а усмерени да трајемо, и то баш овде, на овом месту. Показали смо да имамо те особине које су Срби увек имали и у којима ћемо се учвршћивати и даље, и даље их усавршавати.

Владика је још једном указао на потребу да се сви учвршћујемо у вери нашој православној, на неопходност познавања основа наше вере, Символа вере православне, па потом додао: – Поред тога потребно је и да обнављамо и учвршћујемо манире живота који доликују Божијем народу српском, а то је: међусобна слога, праведност, поштење, чист образ. Треба да поштујемо наше предање, нашу историју, целу нашу традицију, да знамо и одакле смо и куда смо усмерени.

Високопреосвећени је честитао мештанима Бабина и на њиховом побратимству са селима Бобово код Пљеваља, Челебићи код Чајнича и Кратово код Прибоја, додавши потом: – Све један народ, али се ближе сабира, и овим потврђује то јединство, на чему им честитамо.

Посебне честитке Високопреосвећени је упутио домаћинима овогодишње славе, старешини храма Свете Параскеве протонамеснику Владу Лазићу и нарочито свим мештанима Бабина, и њиховим пријатељима, на љубави и труду које су показали и уложили у изградњи овог храма, као и што испуњавају његову функцију својим редовним сабирањем у оволиком броју и узношењем молитава и благодарности Богу за сва добра која нам несебично дарује.

Домаћин славе, са својом породицом, приредио је славску трпезу љубави за све присутне а потом је уследио традиционални велики црквено-народни сабор.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: