Поводом прославе манастирске славе, Успења Пресвете Богородице, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је у среду 28. августа 2024. године Свету архијерејску Литургију у манастиру Довоља код Пљеваља. Саслуживали су настојатељ манастира Света Тројица код Пљеваља игуман Зосима, архијерејски намесник пљеваљски протојереј-ставрофор Саша Јањић и протођакон Иван Савић.
На Светој архијерејској Литургији, међу бројним верним народом, били су и потпредседник Владе Црне Горе проф. др Будимир Алексић, председник општине Пљевља др Дарио Вранеш, председник Одбора директора Рудника угља Пљевља Милан Лекић, академик др Славенко Терзић, посланик Скупштини Црне Горе Никола Ровчанин, директор Радио-телевизије Црне Горе Милан Кнежевић, и други угледни гости.
Већина верних је приступила Трпези Господњој и причестили се Животворним Телом и Крвљу Господа Исуса Христа.
Након заамвоне молитве кренуо је трократни молитвени опход око светог храма а потом су освештани славски дарови и преломљен славски колач које је припремио домаћин овогодишње славе, привредник из Пљеваља г. Милорад Потпара са породицом. За идућу годину за домаћине славе су се јавили браћа Радојица и Вукан Голубовић из села Крупица.
Честитајући празник и славу сабраном верном народу Високопреосвећени је у пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Ови простори су бивали рушени али и обнављани. Како је српски народ обнављао своју душу, своје биће, тако је успевао да обнови и своју кућу, своје просторе на којима живи и на којима изражава себе, и доказује себе, и на којима изграђује своје основе за Живот Вечни у Царству Небеском.
– Данашњи празник покреће лавину мисли, осећања, верујем и чврстих одлука. Главни субјекат данашњег празника јесте она која је најсавршенија у роду људском, Пресвета Богородица, личност изникла из човечијег корена, која је направила највећи учинак за историју човечанства. Она је људску историју усмерила у здравом смеру, ка Небу.
– Она је сјединила Бога и човека. Она, Најчистија, дала је ново ткиво човеку, чисто, безгрешно, богољубиво, и позива нас, када се ње сећамо, када њу прослављамо, да се угледамо на њен учинак, на њен Пород, на Сина њенога, Господа нашега Исуса Христа, коме је Она дала простора у људској историји. И дала могућност нама да остваримо оно што чусмо од апостола Павла, читано данас: Свака мисао која је у Господу Христу да буде наша, да се на Њега, на тај Њен нови људски пород, угледамо, и да се Њему усличавамо, да живимо безгрешно, без вируса греха.
– Много је позива од Божијих људи, и од стране старозаветних пророка и новозаветних светитеља, да се угледамо на оне који су се на Бога угледали. И много је упозорења да сва опасност долази од греховне затрованости, опасност за сву Божију творевину, а спас је у ослобођењу од те контаминираности греховне. Само кроз духовну екологију можемо се ослободити од пропасти, беседио је Архиепископ Атанасије.
Парох премћански протојереј-ставрофор Лазар Вељанчић захвалио је свима који су својим присуством увеличали ово свенародно сабрање и позвао да сви заједно послушају припремљени културно-уметнички програм који је водио песник Рајко Палибрк а у ком су своје умеће показали чланови Културно-уметничког друштва Пљевља, народни гуслари Исак Симићевић, Саша Лакетић и Милан Марковић, као и фрулаш Жељко Мартиновић.
За све присутне, учеснике овог великог народног сабрања код манастира Довоља у Премћанима код Пљеваља, домаћин славе са својом породицом приредио је славску трпезу љубави.
Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: