Заупокојена Литургија и сахрана проте Бранa Буквића

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је у четвртак 26. септембра 2024. године у храму Светог кнеза Лазара у Бродареву код Пријепоља Свету заупокојену Литургију а након ње и опело новопрестављеном слуги Божијем, пароху бродаревском, протојереју-ставрофору Брану Буквићу.

На Божанској Литургији саслуживали су настојатељ манастира Куманица архимандрит Николај, настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи игуман Петар, парох прибојски протојереј-ставрофор Ранко Милинчић, архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић и протођакон Иван Савић, у молитвеном присуству свештенства и верног народа Епархије милешевске.

По завршеном опелу браћа свештеници су понели ковчег у молитвени опход око светог храма а затим су сви заједно кренули за село Рача код Прибоја где је и сахрањен.

У својој беседи Високопреосвећени Митрополит Атанасије се бираним речима опростио од проте Брана: – Испраћамо једнога од чланова наше заједнице. Он је протојереј, свештеник Цркве Христове, парох бродаревски и прибојски. Свима нама овде сабранима он је близак. Испраћајући га ми га задржавамо у нашој блискости и нашем заједништву, не растајемо се од њега испраћајући га.

– Прота Бране је обављао узвишену службу, свештеничку, која је и подвижничка служба, и одговорна. Господ је изабрао своје посебне сараднике, да буду Њему помагачи у остваривању Његовог дела. А Његово дело је било, остало, и наставља да буде, успостављање Царства Небескога, оживљавање живота. Прота Бране био је укључен управо у ту службу да оприсутњује Реч Божију, да се преко њега, његових молитава и његових проповеди, чује Божанска Небеска порука.

– Бог је изабрао свештенике, и Епископе да их предводе, да преко њих саопштава Своју мудрост о животу, мудрост умећа живљења. И да шаље Своју благодат која препорађа и оснажује човека да може живети овим кратким животом и себе оспособити за Живот Вечни.

Владика је нагласио да је за њега ово посебно тежак и тужан тренутак сећајући се тога да је он проти Брану био две године професор у Богословији Света Три Јерарха у манастиру Крка, па потом додао: – Изражавајући саучешће у болу са свима вама, нарочито најужој породици, изражавамо и своју жељу пред Богом а то је она која је изражена у Јеванђељу. Када је Господ Христос сусретао своје сараднике, при завршетку њиховог дела, обраћао им се овим речима: Дођи, слуго верни, уђи у радост Господара свога. Е, то ми желимо члану наше Заједнице, нашем сараднику, проти Брану, да он уђе у радост Господа свога на Небу, да добије од Њега награду трајања у Вечном Животу, закључио је своју опроштајну беседу Високопреосвећени Епископ Атанасије пожелевши свима, а нарочито најужој родбини, да имају довољно духовне снаге да, и поред оваквих догађаја који нас растужују, останемо у строју хришћанског живота, имајући за свога предводника Господа Христа који је све наше невоље победио.

Протојереј-ставрофор Бране Буквић рођен је у селу Рача код Прибоја 21. априла 1965. године, од оца Вула и мајке Десанке, као седмо дете, поред два брата и четири сестре. Основну школу је завршио у оближњим Штрпцима, општина Рудо, а Богословију Света Три Јерарха у манастиру Крка код Книна. У браку са супругом Зором, рођеном Станојевић из прибојског села Црнузи, добио је кћерку Милицу и сина Арсенија.

У чин свештеника рукоположио га је блаженопочивши Епископ милешевски г. Василије 1996. године. У својој свештеничкој служби опслуживао је најпре парохију бродаревску, потом великожупско-ивањску, затим другу прибојску, а последњих дванаест година је био поново парох бродаревски. Упокојио се после дуже и тешке болести у болници у Пријепољу 24. септембра а сахрањен у родном селу Рача код Прибоја 26. септембра 2024. године.

На свакој повереној му парохији марљиво је радио и вредно се трудио на уређењу и доградњи храмова, и других пратећих објеката.

У блаженом уснућу вечни покој подај Господе уснулом служитељу твоме, протојереју Брану, и учини му вечни спомен.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: