35 година од обновљења и освећења храма у Аљиновићима

У суботу 10. августа 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светог Саве у селу Аљиновићи код Нове Вароши, поводом обележавања 35. годишњице обновљења и освећења храма. Саслуживали су умировљени парох сјенички, протојереј-ставрофор Мирослав Вранић, архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, и протођакон Иван Савић.

У пастирској беседи Високопреосвећени је сабраном верном народу, између осталог, рекао: – Данас је дан лепоте и радости, и наде. То се види по томе што сте се ви данас окупили у овом Светосавском храму и потврђујете да сте достојни ваших предака, њихови достојни и уверљиви настављачи. Показује се, као што смо и читали из Светог Писма, да код нас хришћана све почива на верности и љубави. Љубави према Богу и верности према Богу и Његовим предивним служитељима, од којих су многи и из рода нашега.

– Данас је дан подсећања. Али, не на нешто било какво, него на нешто што изазива радост, на нешто на чему стојимо, што даје наду, ослонац, чврстину. Ми се данас подсећамо на онај славни догађај којим се поносимо, обновљење и освећење овога светога храма.

– Сав наш народ српски је пастирски сабран у Цркви Христовој православној, светосавској. Тако да Светосавска Цркве покрива, закриљује, очувава, сабира, сав наш народ српски православни.

Високопреосвећени је подсетио да је овај свети храм обнављан и подизан у врло тешка времена за Цркву Христову. Никакве материјалне помоћи није било од стране тадашње државе и власти, него је чак било ометања, супротстављања. Но народ је сам све то пребродио и обновио своју светињу, на радост и корист. И сада треба користити тај труд наших предака и овај храм употребљавати на духовни напредак ка Царству Христовом, па потом наставио: – Кад се сећамо тог јубилеја 35 година од обнове, морамо нагласити да су сада потребни настављачи тог дела, а ми смо ти. Овај храм имао је своје градитеље и обновитеље, а ми смо настављачи, и треба овде да се сабирамо. Призовите све своје који су било где отишли, јер ће се одавде напајати благодаћу Божијом, нагласио је Архиепископ Атанасије.

Након Литургије приређен је пригодан културно-уметнички програм у порти храма а потом и заједничка трпеза љубави.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: