Света архијерејска Литургија у манастиру Милешеви

Петнаесте недеље по Духовима, 6. октобра 2024. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње са игуманијом Аквилином одговарале су на прозбе и јектеније.

Поучавајући сабрани верни народ Високопреосвећени Епископ Атанасије је у пастирској беседи, између осталог, рекао: – Да бисмо нешто добро изградили, остварили, неопходно је да направимо први корак, почетак. А пошто смо, некако, слаби у томе онда Господ притиче у помоћ, и Он чини почетке, за нас, у нама, са нама. И ето, почео је Господ са Светим Јованом Крститељем спасење рода људскога. Од њега је направио богољупца и човекољупца, од њега одгојио личност која је испунила оне заповести које смо данас читали из Јеванђеља. А читали смо о оне две највеће заповести о којима “виси сав Закон и пророци”: Љуби Господа Бога свога свим срцем својим, свим умом својим, свом душом својом, свим оним што чини тебе, твоје биће, што улази у састав твога бића и тебе сачињава, и љуби ближњега свога као себе самога.

– Неопходно је што дубље да заграбимо у ризницу Цркве, њеног искуства, њеног знања, и да себе тим искуством и знањем испуњавамо. И видећемо онда да ће наша лађа живота поћи одрешена, иако буде и на морској пучини, када се испунимо тим правим знањем Цркве, и са правим искуством наших Светих Отаца, Светог Саве, Симеона, краља Владислава, Стефана, Симона и других. Јер, то је енергија и знање којим се напредује и узраста.

– Лађа, живот наш, може се кретати ако од Бога има подстицај, ако смо усмерени у правом правцу а не у одметнутости, ако не идемо у погрешном смеру. Оно што чини сву трагедију за нас јесте погрешан начин живота, погрешно поступање, према себи, према другима, према целој творевини. Живот наликује на лађу, а лађа је у опасности од разних немани, разних зверова, подсетио је Архиепископ Атанасије сабрани верни народ, честитајући свима данашњи празник и молитвено сабрање у древној немањићкој светињи, манастиру Милешеви.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: