У Саставцима прослављена храмовна слава Свети Петар Дабробосански

У уторак 17. септембра 2024. године, на дан када Српска Православна Црква молитвено прославља Светог Петра Дабробосанског, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио је, поводом обележавања храмовне славе, Свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овом дивном угоднику Божијем у Саставцима код Прибоја. Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, парох пљеваљски протојереј-ставрофор Огњен Перковић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни молитвени опход око светог храма а затим су пред улазом у храм освештани славски дарови и преломљен славски колач. Кумови овогодишње славе били су браћа Небојша и Никола Миковић.

Високопреосвећени је у пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Дани као што је овај служе нама највише за буђење и одржавање пажње на нашем животном путу. Светитељи Божији заслужују да их поштујемо и славимо, а нама треба да се послужимо њиховим постојањем, и дати су нам баш за то да буду наши будитељи, они који одржавају нама пажњу на нашем животном путу, да не заспимо, залутамо и пропаднемо.

– Свети Петар је положио испите, из живота, из чојства и јунаштва, свих врлина. Све врлине је савладао и показао веру,љубав, истрајност. Не може неко бити предводитељ ако није спреман да полаже све те испите. Испите из свих врлина, мудрости, храбрости, а нарочито све заједно, из чојства и јунаштва.

– Свети Петар је показао да се може проходити и тај непроходљиви пут, да се може вера православна, која је пут ка Царству Небескоме, проходити и изнад човечијих моћи. И са њим је још и стотине хиљада положило тај исти испит у оно време, видећи пример својих предводника. И он нам се до дана данашњег даје као светионик, као пример, будитељ и одржитељ на том путу, да не заспимо и да не малакшемо, рекао је Високопреосвећени, честитајући данашњи празник свима који овај свети храм граде и дограђују, пароху саставачком протојереју-ставрофору Лазару Пајићу, кумовима данашње славе, свештенству и свему верном народу, сабраном у овом светом храму на Божанској Литургији.

Слава је била и прилика да се најзаслужнијима за изградњу и уређење храма уруче признања за њихову љубав коју су показали на том богоугодном делу.

Кумови славе са својим породицама припремили су трпезу љубави за све учеснике овог молитвеног сабрања. Они су у знак преузимања славе за наредну годину предали део славског колача новом домаћину Илији Пријовићу.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: