Велико освећење манастирског храма Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у манастиру Рмњу

У суботу 14. септембра 2024. године Божији Благослов и Благослов светог Оца Николаја небеског покровитеља свештене Обитељи Манастира Рмња походио је Епархију бихаћко-петровачку и цјелокупну Крајину гдје се сабрала пуноћа народа Божијег како би са Патријархом српским и Архијерејима учествовали у свечаном чину освећења манастирског Храма светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Манастиру Рмњу, великог јубилеја 580. година постојања Манастира, и његове највеће историјске обнове.

Чин великог освећења предводио је Његова Светост Архиепископ Пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Порфирије уз саслужење Високопреосвећених Архијереја: Митрополита брегалничког г. Илариона, Архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, Архиепископа и Митрополита врањског г. Пахомија, Архиепископа и Митрополита милешевског г. Атанасија, Архиепископа задарско-шибеничког и Митрополита далматинског г. Никодима, Архиепископа мостарско-требињског и Митрополита захумско-херцеговачког и стонско-приморског г. Димитрија, и Преосвећених Архијереја: Епископа горњокарловачког г. Герасима, пакрачког и славонског г. Јована, марчанског г. Саве, јенопољског г. Никона и бихаћко-петровачког г. Сергија. Његовој Светости такође су саслуживали: архимандрит Стефан (Вучковић), Епархија сремска, Данило (Павловић), Епархија захумско-херцеговачка, Серафим (Кужић) Митрополија београдско-карловачка, Наум (Милковић), Епархија горњокарловачка, Варнава (Дамјановић), Игуман Севастијан (Радовановић), Епархија далматинска, јеромонах Методије (Крагуљ), Амвросије Весић, Епархија бањалучка, протопрезвитер Ђорђе Стојисављевић, Митрополија београдско-карловачка, протођакони Радомир Врућинић, Митрополија београдско-карловачка, Радојица Жагран, Епархија бањалучка, и Немања Рељић.

Након извршеног освећења Храма у наставку је служена света Архијерејска Литургија.

По завршетку свете Литургије Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије се обратио присутнима бесједом у којој је заблагодарио Његовој Светости и браћи Архијерејима на указаној љубави и поштовању које су показали према Рмањској Светињи и Епархији бихаћко-петровачкој, а затим се Патријарх Порфирије обратио бесједом поучавајући вјерни народ.

Високим одликовањем орденом новомученика бихаћко-петровачких одликован је Предсједник Републике Српске г. Милорад Додик за указану материјалну помоћ у изградњи манастирског Храма светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Манастиру Рмњу.

Потом је извршено и проглашење кума, а кум новоосвештаног обновљеног манастирског Храма био је г. Стојан Вукајловић из Бањалуке са породицом.

Свечана трпеза љубави припремљена је за све присутне гдје је услиједила додјела високих одликовања Епархије бихаћко-петровачке свим заслужним ктиторима и обновитељима Манастира Рмња а потом и пригодан програм обраћања и говори.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка