Почели Дани Хиландара у Епархији милешевској

Духовне свечаности посвећене 825. годишњици свете царске српске лавре Хиландара под називом Дани Хиландара у Епархији милешевској почеле су Божанском Литургијом у манастиру Милешеви у Недељу Светих Отаца Првог васељенског сабора, 28. маја 2023. године.

Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење игумана манастира Хиландара архимандрита Методија, намесника бечејског из Епархије бачке протојереја-ставрофора Владислава Пајића, архијерејског намесника пријепољског протојереја Игора Ерића, протојереја-ставрофора Николе Перковића, настојатеља манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игумана Петра, настојатеља манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонаха Јована, протојереја Александра из Цариградске Патријаршије, јерођакона Нектарија сабрата манастира Хиландара, протођакона Ивана Савића и ђакона Дарка Вујкова.

За певницом је одговарао црквени хор при храму Светог великомученика Георгија у Бечеју из Епархије бачке.

У пастирској беседи  Епископ Атанасије се, осврнуо на речи Светог Јеванђеља које су прочитане на данашњој Божанској Литургији: – Слушајући данашње Јеванђеље примећујемо да нас Црква Христова свих времена позива да нарочито обратимо пажњу на онај моменат када се Господ наш Исус Христос обраћа Оцу Његовом и Оцу нашем и каже да је остварено то заједништво које Отац Небески жели да има са нама, са родом човечијим.

– Господ Христос је остварио то дело поправљања творевине, која је пала у грех, која се искварила, упознао људски род са правом Небеском Отаџбином, призвао род људски, објединио и усмерио ка Небу, ка Вечности, појаснио је Епископ Атанасије.

Архимандрит Методије, игуман манастира Хиландар, на позив Епископа Атанасија, сабраном верном народу се обратио указавши да је њихов долазак у Епархију милешевску, осим учвршћивања јединства, заједништва и љубави, имао и додатни разлог. Потом је показао и уручио пригодне дарове, Епископу Атанасију, игуманији Аквилини, и нарочито за Епархију милешевску, јубиларни сребрењак који манастир Хиландар, поводом 825 година постојања.