Духовне радости поводом прославе 800 година самосталности Српске Православне Цркве у Епархији милешевској

Тродневна свечана прослава осамстогодишњег јубилеја Српске Православне Цркве у Епархији милешевској уприличена је од 25. до 27. октобра 2019. године.

Епархија милешевска је поред овог најзначајнијег јубилеја обележила истовремено и ктиторску славу манастира Милешеве и славу радија Милешева – Светог краља Владислава, као и јубилеј 10 година постојања и рада црквено-градског хора Свети кнез Лазар из Прибоја.

Духовне свечаности којима се прослављају ови јубилеји започете су празничним вечерњем у манастиру Милешеви у петак 25. октобра 2019. године које је служио Епископ буеносаирески и јужноцентралноамерички г. Кирило уз молитвено присуство Епископа милешевског г. Атанасија и саслужење више свештеника и свештеномонаха из неколико Епархија наше помесне Цркве. Међу гостима били су директор Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Републике Србије г. Милета Радојевић са сарадницима, заменик начелника Војномедицинске академије бригадни генерал проф. др Драган  Динчић, представници Војске Србије, исламске верске заједнице и  локалних самоуправа.

Након вечерње службе у Дому културе у Пријепољу одржан је концерт уметничког ансамбла Министарства одбране Републике Србије Станислав Бинички. Самом наступу претходила је беседа протојереја-ставрофора др Радомира Поповића који је говорио о значају дела Светог Саве на добијању самосталности Српске Православне Цркве, које се, према његовим речима, може поредити са духовним пунолетством једнога народа и његове Цркве. Гости ансамбла били су вокална солисткиња Данка Стојиљковић и млада виолинисткиња Катарина Васиљевић.

Други дан духовних радости великог јубилеја почео је Божанском Литургијом у Вазнесењском храму манастира Милешеве којом је предстојао Епископ нишки г. Арсеније, уз саслужење eпископa буеносаиреског  и јужноцентралноамеричког г. Кирила, захумско-херцеговачког г. Димитрија, домаћина Епископа  милешевског г. Атанасија и  више свештеника и свештеномонаха и учешће верног народа. У беседи, Преосвећени Владика Арсеније је нагласио да не напуштамо пут Светога Саве: – У најтежим временима је српски народ градио своје задужбине, молио се Богу и остављао такве бисере српске духовности, културе, такве задужбине којим мало који народ у Европи може да се поноси. Али ето, хвала Богу ми смо те светиње очували, и чувамо и молитвену успомену на наше свете претке који су нама ове задужбине оставили у наслеђе. И управо су ове задужбине светило које треба да нас води кроз бурну историју и сва искушења која нас тек очекују.  Да не напуштамо пут који нам је пропутио Свети Сава, Свети Симеон његов отац, његов брат Стефан Првовенчани, Свети краљ Владислав и сви свети из рода нашега. То је Христов пут, пут Христовог јеванђеља, и једино тај пут води у Царство Божије, води у живот вечни.

Након Свете Литургије, у манастирској порти одржан је културно-уметнички програм и освештано земљиште за изградњу будућег Светосавског дома чија би градња требало ускоро да почне. Освећење је извршио Епископ Кирило уз присуство осталих епископа, свештеника и верног народа. Потом је уприличена трпеза љубави за све учествујуће прослављаче Бога сабране под неуморним крилима Белог Анђела.

У поподневним часовима, у Светониколајевској обитељи у Бањи Прибојској служено је  празнично вечерње а потом је у Дому културе у Прибоју у част осамстогодишњег јубилеја наше Цркве одржан Фестивал хорске музике, седми по реду. На фестивалу су се сабрали  Прво београдско певачко друштво из Београда, црквени хор Свети краљ Владислав из Пријепоља, Певачко друштво  Златиборска вила из Ужица и домаћин, црквено-градски хор Свети кнез Лазар из Прибоја, који је  обележио и десетогодишњицу свог постојања.

За десетогодишњи допринос развоју хорске музике у Прибоју и ширих простора, Епископ Атанасије је овом хору  доделио Орден Белог анђела трећег степена. Првом београдском певачком друштву  уручен је Орден Белог анђела првог степена за трајни допринос очувању и ширењу свеправославне духовне баштине и за учешће у прослављању јубилеја наше Цркве у Епархији милешевској. Додељено је и више Архијерејских грамата институцијама и појединцима за показану љубав и доброчинство према својој Цркви.

Трећи дан свечаности је настављен Светом архијерејском Литургијом у храму Свете преподобне Параскеве – Свете Петке у Пљевљима којом је началствовао Епископ Кирило уз саслужење Епископа Атанасија и свештенства и свештеномонаштва као и учешће великог броја верног народа целокупне Епархије милешевске али и шире. Након Литургије улицама Пљеваља прошла је свечана литија предвођена архијерејима да би након повратка испред храма Свете Петке Епископ Кирило уз Епископа Атанасија освештао славско жито и пререзао славски колач.

Говорећи о јубилеју, Владика Кирило је рекао да је наш народ знао да освети своје време, да га присаједини вечношћу и то сведоче многе светиње у нашем народу, као и многи свети из рода нашега међу којима су свети Немањићи, Света Параскева, Свети Василије Острошки и многи други до данашњих дана. Радост празника је продужена уз послужење за све присутне за трпезом љубави.

Круг обележавања овог значајног јубилеја 800 година духовне зрелости Српске Православне Цркве у Епархији милешевској затворен је свечаном академијом  која је одржана у препуном Дому културе у Пљевљима у организацији Епархије милешевске –  црквене општине Пљевља, Српског националног савјета и Српског културног центра Патријарх Варнава. На Академији су говорили: Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије и протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, професор Богословског факултета у Београду, а програм су употпунили Хор Свети великомученик Станко из Никшића, дечији ансамбл КУД-а Пљевља, етно појац Љуба Манасијевић, гуслар Васо Ђондовић и пјесници Рајко Палибрк и Миленко Јовић.

Фотографије: Рацо Крповић, М. Р.,
Анка Станковић и pvnovine.com