Епископ Атанасије прославио имендан

Поводом обележавања имендана, Светог Атанасија Великог, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије, служио је, у уторак 31. јануара 2023. године, Свету архијерејску Литургију у параклису Преподобне Касијане манастира Милешеве. Саслуживали су протојереј Никола Перковић и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње, са игуманијом Аквилином, својим складним појањем, увеличале су ово Евхаристијско сабрање.

Сестринство манастира Милешеве са игуманијом Аквилином припремиле су, за свога Епископа, славске дарове који су освештани након заамвоне молитве.

Честитајући празник присутнима Епископ Атанасије је рекао: – Црква се сећа свих својих верних синова и кћери и она се данас радује. Са посебном захвалношћу и поштовањем, ми који смо у Цркви, спомињемо велике Божије Светитеље и угоднике. Тако данас Црква прославља велике учитеље Цркве и исповеднике Светог Атанасија Великог и Кирила Александријског.

– Свети Атанасије Велики је познат по томе што је својим бистрим умом, просветљеним благодаћу, понирао у дубине божанских истина и имао посебне дарове да их може изразити речима. С обзиром да се ми истинама вере спасавамо он није могао равнодушно гледати како лажни учитељи упадају у Цркву и кривотворе исповедање вере.

– Таквима је противстао Свети Атанасије Велики и ону истину којом Црква живи, која је откривена у Господу Христу и о којој слушамо увек када се чита Јеванђеље, он је јасно изложио речима. Он је тиме помогао да се они који се збуњују, и сами немају те дарове да могу јасно видети пут, не саблажњавају и не саплићу, да их лажни учитељи не би могли грабити као што вуци грабе овце.

– За разумевање Истине потребно је имати не само бистар ум и велико образовање него и чисто срце и чисту намеру. Живети у Богу и по Богу. Тако је и Свети Кирило морао бранити Цркву од лажних учитеља онога времена, и успео је у томе.

– Ми сви овде, и данас, сматрамо се следбеницима, у исповедању вере, и Светог Атанасија и Светог Кирила. Ми и данас држимо ту веру и певамо Богу у славу, рекао је Епископ Атанасије.

Настојатељица манастира Милешеве игуманија Аквилина уручила је Епископу Атанасију, поводом његовог имендана, пригодан поклон, икону Белог Анђела коју је он са радошћу примио, захваливши се игуманији и њеном сестринству на љубави коју исказују подвизавајући се у овој светој обитељи, све их благословио и пожелео да и даље ревносно истрајавају на путу спасења.