Навечерје ктиторске славе манастира Милешеве и славе Епархије милешевске

Духовне свечаности поводом обележавања ктиторске славе манастира Милешеве и славе Епархије милешевске започеле су у четвртак 6. октобра 2022. године, празничним бденијем које је, у Вазнесењском храму манастира Милешеве, служио Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије.

Саслуживали су настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонах Јован, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј и протођакон Иван Савић. За певницом су појали богословци Богословије Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца.

Поред бројног верног народа бденију су присуствовали представници локалних самоуправа са подручја Епархије милешевске, помоћник директора Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије др Марко Николић, повереници Братства православне омладине Прибоја Свети деспот Стефан Лазаревић  и бројне друге званице.

Након бденија уследила је свечана академија у великој сали Дома културе у Пријепољу. Поред домаћина, Епископа милешевског г. Атанасија, свечаној академији су присуствовали и Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, Епископ захумско- херцеговачки г. Димитрије, представници локалних самоуправа, представници Исламске верске заједнице и бројни други гости.

Преосвећени Епископ Атанасије је на почетку поздравио све присутне, захвалио на присуству и призвао Божији благослов и благослов Светог Саве и Светог краља Владислава на све нас.

Празничну беседу произнео је Митрополит Јоаникије који је говорио о ктиторству у српском народу а нарочито ктиторству славних Немањића указујући на бројне значајне задужбине које су они оставили свом српском роду у наследство.

У богатом културно-уметничком програму који је потом уследио учествовали су уметнички ансамбл Министарства одбране Републике Србије Станислав Бинички из Београда, ученици Српске православне богословије Свети Арсеније Сремац из Сремских Карловаца, чланови културно-уметничког друштва Дома културе из Пријепоља, драмски уметници Дејан Цицмиловић, Милош Цветковић и Владимир Јоцовић, солисти Катарина Богдановић, Марко Бранковић, Даница Спасојевић и Ђорђе Веселиновић, народни гуслар Максим Војводић. Сви они су од публике добили бурне аплаузе за исказано умеће у извођењу свог дела програма.

Прослава празника Светог краља Владислава наставља се у петак 7. октобра 2022. године, на сам дан празника, Светом архијерејском Литургијом у храму Вазнесења Господњег у манастиру Милешеви.