Никољдан у Епархији милешевској

У навечерје празника Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, у суботу 18. децембра 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије поводом манастирске славе, служио је празнично вечерње са петохлебницом у манастиру Дубочици код Пљеваља. Саслуживали су парох пљеваљског протојереј-ставрофор Боривоје Пантић и протођакон Иван Савић.

Честитајући навечерје празника игуманији манастира Дубочица монахињи Епистими и њеним сестрама, Епископ Атанасије је рекао: – Предиван је овај дан. Цела Црква данас се радује и ликује. Данас управљамо наш поглед угодницима Божијим, предвођеним овога дана управо Светим Николајем Архиепископом Мирликијским.

– Славећи Бога због таквих људи, и гледајући на врлине тих људи, настојимо да те врлине некако оприсутнимо у властитим животима, да оне постану и наше особине, да и ми на тај начин угодимо Богу. На првом месту вера права, православна, вера у Бога истинитога, која нас са Богом у заједници одржава. Зато је важна истинита вера, јер, она нас држи на правоме путу, даје нам прави поглед живота и држи нас у правој заједници са Богом истинитим, и чини нас чврстим, истрајним, јаким. Права вера нас чини богољубивима и братољубивима.

– Смисао овога места, овога манастира, јесте да се овде светли од молитве на овом узвишеном месту, и да ово буде и даље, као што је и било, место учвршћивања у вери, место охрабривања, место које ће нас орадошћивати. Нека ово место настави да расте и јача у благодати, и сви који овде долазе да бивају укрепљивани и снабдевени свим Божијим даровима, рекао је Епископ Атанасије, охрабривши монашко сестринство да истраје на правом путу богопознања.

На сам дан празника, 19. децембра 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи. Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, парох Прибојски протојереј-ставрофор Ранко Милинчић, настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља јеромонах Петар, настојатељ манастира Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана на Воденој Пољани јеромонах Матеј, протођакон Иван Савић и сабрат Световасилијевске обитељи у Острогу јерођакон Роман.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљени славски колачи које су припремили монаси манастира Светог Николе са својим игуманом Јованом.

Честитајући овај велики празник, кога прославља сав хришћански свет, Епископ Атанасије је рекао: – Благодаримо Богу што нас је удостојио да и ове године на овако диван начин славимо и прослављамо Његове угоднике, у тешким временима, у времену и болести и хладноће и велике збуњености која влада у свету. И поред свих тих тешкоћа у којима смо Бог је дао да јасно знамо шта чинимо, којим путем идемо, јасно познајемо свој правац живота. Царство Небеско је циљ нашег живота, тамо смо усмерени.

– Има лекција живота које треба непрестано у својој свести обнављати, и понављати, као што има и људи којих се треба чешће сећати. А то су управо они који су успели у животу као угодници Божији. Бог нам их је дао да буду са нама. Међу тима којих се треба трајно сећати, и на које треба увек гледати, јесте и Свети Николај, кога данас цела Црква прославља.

– Свети Николај није напустио брод нашега живота, он је наш трајни сапутник на нашем броду. И управо зато се ми и подсећамо на Свете угоднике Божије, и на Светог Николаја, зато га славимо, зато данас гледамо у њега. Зато и сада када смо у овом тешком времену, опхрваном и болешћу и немаштином, многим незнањем и неизвесностима, сетимо се ко путује на том истом нашем броду, са нама – Светитељи Божији. И што смо свеснији тога то смо сигурнији у пловидби кроз време, кроз живот, нагласио је Епископ Атанасије.

Настојатељ манастира јеромонах Јован као добар домаћин, приредио је за своје госте послужење те је Евхаристијско сабрање продужено у манастирској гостопримници.

Потом је Епископ Атанасије увеличао прославу крсне славе у домовима проте Ранка и пароха бањског јереја Ненада Тешића, осветивши славски дарове.

Беседу Епископа Атанасија у манастиру Дубочица можете послушати овде:

Беседу Епископа Атанасија на Никољдан у манастиру Бања можете послушати овде: