ОНЕМОГУЋАВАЊЕ ПОСЕТЕ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ СВОЈИМ ВЕРНИЦИМА НА КИМ ПРЕДСТАВЉА ОЗБИЉНО КРШЕЊЕ ВЕРСКИХ ПРАВА И СЛОБОДА

Саопштење Епархије рашко-призренске поводом одлуке приштинских власти да онемогуће посету Патријарха Порфирија Косову и Метохији

Епархија рашкопризренска са својим свештенством, монаштвом и верним народом са запрепашћењем и дубоким разочарењем је примила вест да власти у Приштини данас нису омогућили планирану посету Његове Светости Патријарха Српског Г. Порфирија Косову и Метохији, у периоду од 26-28. децембра. Било је предвиђено да поред свог патријарашког манастира Патријарх посети и Високе Дечане, наш верни народ у Ораховцу и Грачаници.

Као што је речено у саопштењу Кабинета Његове Светости, реч је о дискриминаторској одлуци која још једном потврђује угроженост људских и верских права нашег народа на овом простору јер је Патријарх Српски истовремено и Архиепископ пећки и желео је да дође у пастирску посету, како би уочи радосног празника Рођења Христовог обишао свој народ и светиње. Наш Патријарх је више пута до сада апеловао на мир и међусобно поштовање људи свих вера и приликом свог недавног устоличења у Пећи, још једном је позвао на миран суживот Срба и Албанаца на Косову и Метохији.

Нажалост, власти у Приштини већ недељама настављају са реториком која има за циљ да криминализује цео српски народ, па чак и нашу Цркву која је излазила у јавност само са позивима на мир и захтевима за поштовањем својих права. Недавни интервјуи г. Куртија у којима отворено напада и неправедно оптужује СПЦ, разни спискови које јавно објављују посланици косовске скупштине у којима се СПЦ помиње као некаква екстремистичка организација, као и стални покушаји да се наша Црква увуче у политички наратив, изазивају озбиљну забринутост. За време садашње косовске владе међуетнички односи су вишеструко погоршани, односи косовских институција и наше Цркве, на којима смо годинама радили у духу сарадње и дијалога, никада нису били на нижем нивоу. Реторика која пројављује отворену етничку мржњу према свему српском и православном дубоко прети да нас све врати двадесет година уназад. Оваква ситуација не води бољој будућности не само Срба, него ни косовских Албанаца и других заједница на КиМ.

СПЦ се последњих недеља док траје најновија криза на северу Косова није оглашавала никаквим политичким изјавама јер ми нисмо политичка организација, а наша Епархија је јавно позвала је на мир и уздржаност и решавање свих проблема дијалогом. То и ми чинимо овај пут апелујући на све да покажу одговорност у овој ситуацији и сачувају мир и присебност, не служећи се било каквим видом насиља или агресивне реторике. Посебно очекујемо од међународних представника да учине све што је у њиховој моћи да не дође до ескалације постојеће кризе и да престане оно што Срби на КиМ с правом доживљавају као отворени прогон. Права свих грађана без обзира на њихово порекло морају бити адекватно заштићена, што нажалост није случај на КиМ, где се континуирамо у последњих 23 године суочавамо са дискриминацијом на етничкој основи, ратоборном политичком реториком која угрожава безбедност наших верника као и верског и културног наслеђа СПЦ уз отворено непоштовање судских одлука и закона и уз селективну примену правде. Жалосно је да се овакво понашање наставља и чак интензивира у време божићних празника. Најновији незаконит и крајње нецивилизован поступак према Патријарху Српском, врхунац је ароганције, која прети даљим погоршањем међуетничких односа.

Стога се молимо Христу једином истинском Миротворцу, да у ове дане када молитвено обележавамо и славимо Његово Рођење, разум и мир превладају над безумљем и подстицањем насиља, да сви грађани на Косову и Метохији живе мирно и безбедно и да се сви постојећи проблеми решавају у духу поштовања основних људских и верских права свих људи који живе на овом простору.

Извор: Епархија рашко-призренска