Његова светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је данас, 15. октобра 2023. године Светом архијерејском литургијом у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, поводом десетљећа његовог освећења.
Предстојатељу Српске православне цркве саслуживали су високопреосвећена господа митрополити дабробосански Хризостом, црногорско-приморски Јоаникије и крфски, паксонски и диапонтијски Нектарије, преосвећена господа епископи жички Јустин, врањски Пахомије, шумадијски Јован, милешевски Атанасије, диселдорфски и њемачки Григорије, рашко-призренски Теодосије, славонски Јован, будимљанско-никшићки Методије и захумско-херцеговачки и приморски Димитрије. Преосвећеној господи архијерејима саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и других епархија СПЦ.
Обраћајући се вјерном народу, Патријарх српски г. Порфирије је рекао да је велики благослов за све сабране што су у овом дивном храму посвећеном Спаситељу и Господу нашем Исусу Христу, храму који је душа Подгорице “и што пројављујемо ко смо и шта смо”.
“Пројављујемо да смо народ православне вере, православни хришћани, а исто тако потврђујемо да је православна вера наш контекст живота и постојања, стваралаштва, међусобних односа, изграђивања духовне културе, што је то простор који је обликовао наш народ кроз векове и кроз историју водио. Наша вера јесте вера у живога, личнога Бога, једнога у Тројици Бога, Оца Сина и Светога Духа. Наша вера јесте вера у оваплоћеног Сина Божјег Исуса Христа богочовека, који у својој пуноћи открива меру Божију нама људима, и у исто време открива собом и меру савршенства људског, меру савршеног човека. А одлика и критеријум истинске и праве вере, данашње Јеванђеље нам то открива, јесте љубав”, казао је Патријарх и поручио: ” А и само Јеванђеље Христово могло би се свести на једну реч, а та реч је љубав. И, наравно, да љубав подразумева другог, ближњег, али не у контексту етичких норми и правног система у којима важи правило да волиш онога који воли тебе, да дарујеш онога који дарује тебе, да једном речју дајеш онолико колико добијаш. Вера на коју нас Господ позива јесте вера која ће се оваплотити у љубави по правилима да не чинимо другима оно што не желимо да чине они нама, и да не чинимо само онима који нама чине јер, у чему је ту величина? У чему је ту хвала? То чине и они који не знају Бога! Узвраћају меру за меру, љубав за љубав. Господ нас позива на веру која се оваплоћује кроз љубав и која нас позива на то да волимо и непријатеље своје.”
На крају Свете литургије Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије поздравио је све присутне и заблагодарио Његовој светости и браћи архијерејима, свештенству и богољубивоме народу што су дошли да подијеле са нама ову велику радост.
“Тридесет је година од освећења камена темељца и десет година од освећења овога светога храма. Када славимо јубилеј, обично се сјећамо и неких догађаја из прошлости, не зато да бисмо отишли у прошлост, као што нам често говоре, него да бисмо сагледали боље Божји промисао који дјелује у историји, да бисмо боље разумјели живот Цркве и да бисмо нашли лакше смисао живота и свега онога што у животу чинимо и радимо”, казао је Митрополит.
Подсјетио је да је блаженопочивши Митрополит Амфилохије био главни иницијатор да Подгорица врати своје старо име, да се више не зове Титоград. Али, да би се Подгорица заиста вратила себи, видио је блаженопочивши Митрополит да треба учинити нешто значајно и дошао на идеју да подиже у Подгорици храм Васкрсења Христовога:
“Наравно, имао је подршку цијеле Цркве, посебно светопочившег Патријарха српскога, вашега претходника Павла, који је овдје, заједно са васељенским Патријархом и са нашим Митрополитом освештао камен темељац. И хвала Богу, трудом огромним, бригом и молитвом, и улагањем свега што је имао, Митрополит је заједно са оцем Драганом Митровићем, са осталим мудрим градитељима и умјетницима, а посебно уз помоћ великих добротвора, успио у тој великој замисли и намјери. И овдје је окупио на освећењу овога храма тројицу патријараха и више предстојатеља светих Божјих Цркава, представнике свих Православних цркава. То је био велики догађај када је свима било јасно да се Подгорица вратила сама себи и да се Црна Гора враћа самој себи. Само што то многи нијесу добро разумјели, али се надам да данас сви разумију – да се Црна Гора враћа самој себи, Светом Јовану Владимиру, Светом Стефану Немањи и Светоме Сави!”
Потом је Митрополит Патријарху српском г. Порфирију уручио скромни дар – патријарашки жезал са грбом Црнојевића, ктитора Цетињског манастира, столице митрополита црногорско-приморских и патријарашке инсигније.
Поздрављајући Високопреосвећеног Митрополита Крфа, Паксона и Дијапонтијских острва г. Нектарија, Митрополит Јоаникије је истакао да нас је обрадовао својим доласком, својом братском љубављу коју је показао и тиме што нам је донио десницу Светога Спиридона Тримитунтског Чудотворца пуну исцјељења и Божјега благослова за све оне који јој са љубављу приступају.
“И овај његов долазак подсјећа нас на заједничку историју и на изузетно важне духовне везе између грчког и српског народа још од Светих Кирила и Методија па до дана данашњега. Али, нарочито истичемо то да нас је са грчким народом, а посебно са острвом Крфом и Видом, и са Светим Спиридоном сјединила Плава гробница. Као што је Христова гробница, Христов гроб живоносни објединио све народе хришћанске, тако је Плава гробница засвагда објединила у љубави и истој вјери грчки и српски народ”, казао је Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије
Сабране је поздравио Високопреосвећени Митрополит Нектарије сверадосним поздравом: Христос Васкрсе – Ваистину Васкрсе!
“Не постоји већи и важнији поздрав за све хришћане, посебно за нас православне, који нас све сједињује и који је утицао да се промијени наш живот. Данас када се прославља десет година освећења овога храма који је посвећен Васкрсењу Христовом који је блаженопочивши Митрополит Амфилохије заједно са свима вама подигао и осветио, ја узносим благодарност Богу што сам данас са вама, са вама Ваша светости и Високопреосвећени Митрополите. Велики је дан данас због тога што сам са Вама Ваша светости и са Вама Високопреосвећени Митрополите служио Свету литургију, то показује не само јединство наша два народа, већ и јединство у Цркви и ова данашња Литургија јасно осликава то наше јединство”, поручио је Високопреосвећени Митрополит крфски, паксонски и диапонтијски Нектарије.
Током службе са љубављу и највећим поштовањем вјерни народ без прекида од синоћ, прилази и поклања се десници Светог Спиридона Тримитунтског Чудотворца, коју је синоћ, на благослов вјерном народу сестринске Српске цркве, донио Високопреосвећени Митрополит Крфа, Паксона и Диапонтијских острва г. Нектарије.
Светом сабрању присуствовало је више хиљада вјерних, радосни што у овом догађају учествује наш духовни отац и пастир, насљедник Светог Саве, Његова светост Патријарх српски г. Порфирије који ће својим молитвама и благословима ставити трајни печат на духовне свечаности организоване поводом десетогодишњег јубилеја Саборног храма.
Молитвеном сабрању присуствовали су представници традиционалних цркава и вјерских заједница, уважени представници дипломатског кора, јавног и политичког живота Црне Горе и окружења.
Данашње литургијско сабрање централни је догађај дводневних свечаности поводом обиљежавања значајног јубилеја Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, који су освештали и у њему се заједно молили седморица првојерараха помјесних православних Цркава, патријарси: васељенски Вартоломеј, руски Кирил и српски Иринеј, архиепископи: кипарски Хризостом, атински Јероним и албански Анастасије и Митрополит варшавски и све Пољске Сава..
Свјатјејши Патријарх Порфирије и Високопреосвећени Митрополит Јоаникије данас у 13 часова освештаће камен темељац Цркве Светога Саве, као и темеље Православне гимназије “Свети Сава, чија изградња је почела у подгоричком насељу Стари аеродром.
Патријарх ће у 19 часова посјетити Цркву Светог Ђорђа под Горицом, најстарије богослужбено мјесто у Подгорици, гдје је по предању Свету тајну крштења примио Свети Симеон Мироточиви.
***
Саборни храм ове године прославља деценију од свог освећења, које је остало забиљежено као велики и славни догађај не само за нашу Цркву и народ, него за читаво православље јер су га освештали и у њему се заједно молили седморица првојерараха помјесних православних Цркава, патријарси: васељенски Вартоломеј, руски Кирил и српски Иринеј, архиепископи: кипарски Хризостом, атински Јероним и албански Анастасије и Митрополит варшавски и све Пољске Сава.
Саборни храм Васкрсења Христовог у Подгорици градио се пуних 20 година, његова градња је почела 1993, а освештан је 7. октобра 2013. године. Идејно рјешење, по благослову блаженог спомена Митрополита Амфилохија, урадио је блаженопочивши архитекта др Предраг Ристић.
Те 1993. године, 9. августа Архиепископ Цариграда и Патријарх васељенски г. Вартоломеј заједно са Архиепископом пећким и Патријархом српским г. Павлом, положили су у припремљеном мјесту укопаном испод Часног крста прво Повељу, а потом камен темељац. Тада су се, послије овог историјског чина, који је Подгорица и Црна Гора чекала још од прије Другог свјетског рата, са бине постављене на ископаним темељима храма, вјерницима и свештенству обратили патријарси Вартоломеј и Павле, протојереј Василије Тарасјев, изасланик Патријарха Алексија Другог московског и цијеле Русије, и Митрополит Амфилохије.
У Црној Гори 18. мај 1994. остаће упамћен јер су тог дана благословене апостолске ноге Његове светости Патријарха московског и све Русије Алексија Другог први пут ступиле на тло Црне Горе. Заправо то је била и прва посјета у историји једног руског патријархa Митрополији црногорско-приморској и Црној Гори. На темељима Храма Христовог Васкрсења, на старом Хиландарском метоху у Момишићима, у 9 часова, 18. маја 1994, два патријарха, српски Павле и руски Алексиј, са домаћином Митрополитом Амфилохијем, архијерејима и бројним свештенством служили су прву Свету архијерејску литургију у присуству хиљаде вјерних.
Подгорички Саборни храм Христовог Васкрсења освештан је у понедјељак, 7. октобра 2013. у 8 часова. Одмах након освећења почела је Света литургија, по чијем завршетку су бесједили српски Патријарх Иринеј, васељенски Патријарх Вартоломеј, који је том приликом уручио на дар свети путир и дискос, као и руски Патријарх Кирил, који је такође уручио дар – икону Пресвете Богородице Знамење, а Митрополиту Амфилохију архијерејску панагију. Потом су православни првојерарси са улаза у Храм Христовог Васкрсења пустили голубове мира који су симбол Духа Светога, а у спомен на овај велики историјски дан засадили маслине поред Саборног храма. Пророчке ријечи блаженопочившег Митрополита црногорско-приморски Амфилохије изговорене те 2013. године уочи освећења подгоричког храма, а којима свједочимо свих ових година, посебно када је народ устао у одбрану својих светиња, су да ништа не може тако дубоко помирити људе и очистити их од мржње, зависти и злобе, и зацијелити ране, колико сабирање око овога Светога храма и мирење братско Христовим Васкрсењем и храмом подигнутим у част Христовог Васкрсења.
„Храм Христовог Васкрсења у Подгорици, поред своје суштинске намјене, поред васкрсавања њиме свега онога што је хришћанско предање оставило кроз вјекове на овим нашим просторима, поред обнављања памћења на живот Цркве Христове од апостолских времена па све до нашег времена, поред циља да треба да сабира око себе и у себи ближње и даљне, има једну суштинску функцију и суштинско значење – он јесте и треба да буде позив на помирење“, ријечи у блаженопочившег Митрополита Амфилохија, истинског ктитора Саборног храма Христовог Васкрсења, у чијој крипти је и сам нашао мјесто покоја.
Весна Девић
Фото: Борис Мусић
Извор: Митрополија црногорско-приморска