Патријарх Порфирије у Подгорици: Да се у молитви и Духу Светоме загрлимо и заједно узносимо молитве

“Испуњено је срце моје благословом Божијим и неизмјерном радошћу јер могу изблиза да видим ваша лица, да се у молитви и Духу Светоме загрлимо и да заједно узносимо молитве Господу и Спасу нашем за мир у свијету, за спасење људског рода, за добро међу свим људима и народима”, поручио је вечерас Његова светост Патријарх српски г. Порфирије у подгоричком Саборном храму Христовог Васкрсења након свечане доксологије која је служена у његову част.

Свечани чин доксологије служио је високопреподобни архимандрит Методије, игуман свете српске царске лавре манастира Хиландара на Светој Гори, уз молитвено учешће високопреосвећене господе митрополита: црногорско-приморског Јоаникија и крфског, паксонског и диапонтијског Нектарија и преосвећене господе епископа жичког Јустина, врањског Пахомија, шумадијског Јована, милешевског Атанасија и захумско-херцеговачког и приморског Димитрија.

Са љубављу и највећим поштовањем у Саборни храм радосно је дочекана и десница Светог Спиридона Тримитунтског Чудотворца коју је на благослов вјерном народу донио Високопреосвећни Митрополит Крфа, Паксона и Диапонтијских острва г. Нектарије. Вјерни ће у Саборном храму Христовог Васкрсења десници Светог Спиридона моћи да се поклањају и да је цјеливају током цијеле ноћи и све до недјеље вече.

Након доксологије ријечи добродошлице Његовој светости Патријарху српском г. Порфирију упутио је Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.

“Ваша светости, Ви као насљедник Светог Саве продужавате његово дјело. Посјећујете, утврђујете и ојачавате епископске престоле, обједињујете цијелу црквену јерархију и сав народ Божији на широком канонском подручју Српске православне цркве у отаџбини и дијаспори. Као и Свети Сава доносите јеванђелску свјетлост народу својему и приводите га Христу. Својим свештеним корацима доносите и ширите мир Божији, као што сте донијели мир Митрополији црногорско-приморској прије двије године када сте радосно објавили да сте извршили наше устоличење у Цетињском манастиру. Донијели сте мир и правду Црној Гори када сте са њеном Владом потписали Темељни уговор. Тај чин су наше свештенство и благочестиви народ доживјели као заслужену награду и признање за њихову истрајну борбу ради остварења својих вјерских права и слобода, а понајвише ради заштите светиња, цркава и манастира Митрополије црногорско-приморске и епархија Српске православне цркве у Црној Гори”, казао је Митрополит и додао:

“Ваша светости, дошли сте да крунишете пуноћу наше радости у прослави јубилеја десетогодишњице овог новоподигнутог Саборног храма Васкрсења Христовог који је, од његовог освећења, постао извор радости и духовне снаге за све оне који њему приступају. Ваша светости ви ћете својом очинском љубављу и Вашом светом службом, патријарашком мудрошћу, молитвама и благословима ставити трајни печат на предстојеће духовне свечаности које смо организовали поводом реченог јубилеја. Неизмјерно се радујемо Вашем доласку и пјевамо благодатном сусрету са Вама. Милост и истина сретоше се, правда и мир цјеливаше се (Пс 84, 11) Добро нам дошли , Ваша Светости! Милост и Истина иду пред лицем вашим (Пс 88) Благословен грјадиј во имја Господње!”

Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије заблагодарио је возљубљеном у Христу брату Високопреосвећеном Митрополиту Крфа, Паксона и Диапондијских острва г. Нектарију који нам је донио десницу Светога Спиридона Тримитунског Чудотворца, пуну исцјељења и благослова за све вјерне који је цјеливају: “Радује се небо и земља, радује се Црна Гора, земља светиња и светаца чије мошти божанским благоухањем, а народ пјесмом и молитвом, дочекују десницу Светога Спиридона. Ваше Високопреосвештенство, драги владико Нектарије благодаримо Вам на Вашем доласку, на Вашој братској љубави и доброти.”

Његова светост Патријарх Порфирије је казао да је његово срце испуњено благословом Божијим и неизмјерном радошћу јер можемо да заједно узносимо молитве Господу за мир у свијету и добро међу свим људима и народима.

“Да се заједно молимо за јединство у Христу нашега народа и за све друге народе, прије свега за оне народе са којима живимо заједно и које је Господ упутио на нас, са којима дијелимо милу нам државу Црну Гору. Не заборављамо ни у једном тренутку ни нашу браћу и сестре на Косову и Метохији који су стално, непрестано на крсту, непрестано распети, али распећем својим свједоче оно што су свједочили и наши оци – свој вјерски, народни и национални идентитет. Молимо се да Господ уразуми све оне од којих зависе животи наше браће и сестара на Косову и Метохији, да отопли срца оних од којих то зависи, да на Косову и Метохији не спречавају снабдијевање љековима, храном, намирницама и основним животним потребама… Благодаримо Митрополиту Нектарију који је слика вијековне повезаности Српске и Грчке цркве и међусобног подржавања српског и грчког народа који је донио благословене мошти Светог Спиридона Тримитунског чудотворца“, казао је, између осталог Патријарх Порфирије.

***

Свјатјејши Патријарх Порфирије допутовао је јутрос, 14. октобра 2023. године, у дводневну посјету Подгорици поводом десетогодишњице освећења Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, освештања камен темељца Цркве Светога Саве, као и темеља Православне гимназије “Свети Сава”, чија изградња је почела у подгоричком насељу Стари аеродром.

Патријарх српски г. Порфирије је више пута богослужио у подгоричком Саборном храму, али први пут ће као Патријарх у њему началствовати Светом литургијом сјутра, у 19. недјељу по Духовима, са почетком у 9 часова. Саслуживаће му Високопреосвећени Митрополит Јоаникије са више архијереја Српске цркве, као и Митрополит Крфа, Паксона и Диапонтијских острва г. Нектарије.

Првојерарх Српске православне цркве Патријарх Порфирије се данас састао и са предсједником Црне Горе г. Јаковом Милатовићем, који је у његову част приредио пријем и ручак у вили “Горица”.

Весна Девић
Фото: Борис Мусић