Патријарашком Литургијом прослављено 150 година мостарског Саборног храма

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствоваo је 24. септембра 2023. године светом Литургијом у Саборној цркви Силаска Светог Духа на апостоле у Мостару.

На торжественом богослужењу, поводом обележавања сто педесет година од освећења мостарског Саборног храма, предстојатељу Српске Православне Цркве су саслуживали високопреосвећена и преосвећена господа архијереји: дабробосански Хризостом, црногорско-приморски Јоаникије, британско-скандинавски Доситеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, милешевски Атанасије, диселдорфски и немачки Григорије, горњокарловачки Герасим, славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, буеносајрески и јужно-централноамерички и администратор загребачко-љубљански Кирило, будимљанско-никшићки Методије, јегарски Нектарије и захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.

Летописци су забележили да су велелепну и монументалну цркву посвећену Светој Тројици мостарски Срби саградили 1873. године на брду Бранковцу, као и да су тим поводом велике прилоге послали турски султан и руски цар. Нажалост, 15. јуна 1992. храм је гранатиран, затим и запаљен, а недуго потом и миниран од стране муслиманско-хрватских паравојних снага. Обнова храма је започета 2010. године.

Извор: Информативна служба СПЦ