Патријарх Порфирије у Милешеви: Све што јесмо јесте дар Божији, на то нас подсећа Свети Сава (ФОТО/ВИДЕО)

У уторак 10. маја 2022. године, на дан када се Српска Православна Црква молитвено сећа на спаљивање моштију Светог Саве на Врачару, Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије началствовао је литургијским сабрањем у Вазнесењском храму манастира Милешеве.

Саслуживали су Митрополит црногорско-приморски Јоаникије и преосвећена господа епископи: милешевски Атанасије, жички Јустин, крушевачки Давид, тимочки Иларион, ваљевски Исихије, будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки Димитрије и ремезијански Стефан  као и свештеници и свештеномонаси из више Епархија Српске Православне Цркве. Својим појањем Божанску Литургију је увеличао Београдски мушки хор предвођен протођаконом Владимиром Руменићем.

Овом својеврсном свенародном сабору присуствовали су принц престолонаследник Филип Карађорђевић са породицом, представници Исламске заједнице, локалних самоуправа Пријепоља, Прибоја, Нове Вароши и Сјенице, културних и јавних државних установа и велики број верног народа са простора Епархије милешевске.

Након заамвоне молитве Патријарх Порфирије је са браћом Архијерејима освештао славске дарове и преломио славски колач које су поводом ове свечаности припремиле милешевске монахиње са својом игуманијом Аквилином.

Након Литургије, Његова Светост Патријарх Порфирије је поздравио домаћина свечаности Епископа Атанасија, све присутне Епископе и уважене госте као и верни народ, све благословио и даривао поучном беседом.

У манастирској ризници је приређена свечана трпеза љубави за присутне госте и верни народ те је уз послужење и богоугодне разговоре, здравицу и гусле, размену пригодних поклона и поучне беседе, продужено ово саборовање.

Његова Светост Патријарх Порфирије наставио је затим своју посету Епархији милешевској, походећи верни народ у Пљевљима, где ће осветити Светосавски дом при храму Светог Великомученика Георгија у насељу Гуке.

Беседу Патријарха Порфирија, прилог ТВ Храм, можете погледати овде: