Петровдан молитвено прослављен у Сјеници

На пазник Светих апостола Петра и Павла – Петровдан, 12.  јула 2024. године, поводом храмовне славе, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије служио Свету архијерејску Литургију у Петропавловском храму у Сјеници. Саслуживали су умировљени парох сјенички, протојереј-ставрофор Мирослав Вранић, протојереј-ставрофор Душан Михајиловић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови.

Честитајући славу, Високопреосвећени је у беседи нагласио да је сврха литургијског сабрања да обновимо и појачамо своје знање и блискост са онима које прослављамо, да обновимо и утврдимо своју близину са Богом и свима који су око Њега.

– Ми стојимо у тој науци, која је од Апостола, а она се преноси преко Светога Саве до дана данашњега, и хранимо се том божанском храном у овом светом храму Светих апостола Петра и Павла, која је храна за Живот Вечни. А ту божанску храну чини Свето Причешће које сте данас примили, и божанска реч, она из Јеванђеља, коју смо слушали и коју ћемо учити. Та Реч нам је предана у Символу вере православне који садржи потребну истину, јер нам чува дух и упућује нас правилно, кроз овај живот за живот вечни, нагласио је Високопреосвећени, додавши притом да је упечатљиво то да је велики број верног народа пришао Цркви својој православној, да живи вером и учествује у Светом Причешћу, свестан свога српског и црквеног бића.

Након Божанске Литургије приређена је трпеза љубави, у сали парохијског дома, за све присутне.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: