Петровдан у Епархији Милешевској

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је празнично вечерње са Петохлебницом у уторак 11. јула 2023. године, у навечерје Петровдана, у манастиру Светих апостола Петра и Павла – Пустиња, у Карошевини код Пријепоља. Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Златару  јеромонах Матеј, протојереј Горан Крстић, јереј Милорад Петровић и ђакон Дамјан Љујић из Епархије бачке.

Преосвећени је свим присутнима честитао сутрашњи празник и учешће у вечерњем богослужењу и поучио их: – Посебно вам честитам на томе што сте успели да се овако, у име Божије, саберете, сложно, сви заједно. Слога је највеће достигнуће једне људске заједнице, посебно ако је то слога у Господу, у коме и треба да буде.

– Свако обраћање Богу нас приближава Богу, и ово приближавање се не може чак ни избрисати. То приближавање Богу уноси напредак у мисли човека, у срцу човека, у његовим осећањима. Свако приближавање Богу ојачава човека, тако да постаје способнији и да размишља, да схвата, способнији да корача, да стоји у добру, способнији за свако добро дело.

Владика је похвалио мештане и верни народ који у овај манастир долази за њихову љубав и доброчињење које исказују уређујући ову древну светињу: – Ви слогом успевате да ово место, које се зове Пустиња, обнављате. Храм је већ оспособљен за службу Божију, а и све што је урађено у околини показује велики напредак.

– Слога, добра намера, вера, Богољубље и човекољубље, љубав према ономе што су наши преци раније чинили, да се то обнови, то показује моћ. И тако ћемо успети и даље.

– Молимо се Богу да ово место заштити од сваке недаће, од рушења, од свакога разарања. Да ово место буде трајно место где ћемо се сусретати са Богом у молитви, и једни са другима, где ћемо се напајати Божанском Светлошћу и Снагом, поручио је Епископ Атанасије.

Након службе Преосвећени се са вернима, испред храма, задржао у пријатном разговору. Чланови црквеног одбора су му изнели своје планове за довршење уређења околине али и самог храма, а владика је њихову добру намеру и исказану жељу са радошћу поздравио и благословио будући рад.

На празник Светих Апостола Петра и Павла, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светих Апостола у Сјеници. Саслуживали су протојереј-ставрофор Мирослав Вранић, протојереј Мирослав Михајиловић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве Преосвећени је најпре служио помен јунацима Јаворске битке и мајору Михајлу Илићу, а потом су освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћин славе ове године био је Стеван Миликић са породицом, а који је син Звонка Миликића погинулог на Косову и Метохији 1999. године.

Честитајући празник свима присутнима Епископ Атанасије је рекао: – Сваке године, на овај дан, ми се обнављамо. Обнављамо своје знање, обнављамо се у врлини, ојачавамо духовно, јер ми данас прослављамо најсавршеније, најпотпуније, учитеље. Апостоли Христови су најпотпунији учитељи јер су имали најпотпуније знање, зато што су то знање добили од најсавршенијег Учитеља, од Господа Христа. Њега гледали, Њега слушали и од Њега и силу примили.

– Ми у Цркви Христовој учимо се не само пуноћи истине него се учимо и исправном животу, а то је нарочито битно, исправно, правилно живети, живети на прави начин, здрав начин, животом који је за Живот Вечни.

Владика је посебно похвалио верни народ сјеничког краја због њиховог труда који показују у очувању, уређењу и одржавању светиња, у одржавању свега онога доброг што су њихови преци поставили и утврдили, на утврђивању и одржавању вере православне међу народом, додавши притом: – Све што чинимо, све наше борбе које водимо, су на православни начин, и такве треба и да буду. На хришћански, Јеванђелски начин. Праштајући једни другима, не носећи никакву злобу у срцу, али чувајући веру православну и све оно што је вечне вредности, што заслужује да се око њега жртвујемо. А ово заслужује. Па да се и даље ангажујемо за очување дела часних предака. Јер, они нам предадоше у аманет веру и слободу, трајање у истини, поручио је Епископ Атанасије верном народу сјеничког краја охрабрујући их да истрају и остану на путу Правде и Истине којим корачају, настављајући пут својих предака.

Након Божанске Литургије, у сали парохијског дома домаћини славе су приредили трпезу љубави за све присутне, продужујући и на тај начин ово празнично сабрање у славу Бога а у част Светих апостола Петра и Павла.

Беседу Епископа Атанасија у манастиру Пустиња можете послушати овде:

Беседу Епископа Атанасија на Литургији у Сјеници можете послушати овде: