Призив Светог Духа на ученике у Пријепољу

На празник Усековања главе Светог Јована Крститеља, а поводом почетка нове школске године, у недељу 11. септембра 2022. године, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу, у току Божанске Литургије, узнесене су молитве Призива Светог Духа на ученике, за успешно савладавање свих знања и усвајање науке која ће им бити пренесена у току предстојеће нове школске године.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење архијерејског намесника пријепољског протојереја Игора Ерића, пароха пријепољског протојереја Бранислава Стојановића, старешине Саборног храма јереја Горана Крстића, протођакона Ивана Савића и ђакона Радана Драгутиновића.

Својим појањем Божанску Литургију су увеличали чланови дечијег хора Патријарх Павле при храму Светог Василија Острошког. Свештенослужитељима су помагали и четири млада чтеца па је уз сабрани многобројни верни народ и пуно деце која су дошла да приме благослов од Епископа за успешан почетак школе, данашње Литургијско сабрање било заиста величанствено.

Велики број деце је на позив ђакона са олтара приступило Чаши Господњој и причестило се Пречистим Телом и Крвљу Господњом и тако се сјединило са Господом нашим Исусом Христом.

Након отпуста Преосвећени Епископ Атанасије се обратио, пре свих деци, али и свима присутнима: – Данас се молитвено, нарочито данас, сећамо Светог Претече и Крститеља Господњег Јована. Црква се данас посебно сећа на то како је Он завршно прославио Господа Христа и посведочио Га. Он је за то и дошао на овај свет да би указивао на Светлост, а Светлост је Господ наш Исус Христос, Светлост и Спаситељ. И сав живот Светог Јована Претече био је посвећен Господу Христу. Позивао је људе да се ослободе од греха и погрешних путева живота, да се обрате Богу и да се уче Врлини. И баш зато што је учио многе да живе по врлини наишао је на неприхватање од људи који не воле врлину, од људи порочних, грешних, корумпираних, пропалих.

– Јеванђеље има записано Јованову блажену кончину. Само зато што је говорио да људска породица треба да буде уредна, да живи по моралним, Божанским правилима, по Божијој вољи, некоме је засметао. И они којима је засметао осудили су га на смрт и обезглавили, убили.

Преосвећени је указао да се Српска Православна Црква подсећа да је на данашњи дан, 1914. године, рођен наш Патријарх Павле, велики слуга Христов и велики учитељ: – И баш данас у овом светом храму имали смо прилику да слушамо певање дечијег хора који носи име Патријарха Павла. Драга децо, честитам вам на успешном и лепом певању Господу Богу, и честитам вам имендан вашег хора. Да тако наставите певати, и гласом и душом, похвалио је Епископ Атанасије појање дечијег хора.

– Ви, децо, данас почињете, са Благословом Божијим, вашу нову школску годину. Данас је почетак школе за све нас који у овом храму стојимо. Разлика је само у годинама, неки их имају мало а неки много више. Даће Бог па ће и ови први набрати много година, док обаве све своје задатке у животу, све постигну и припреме се за Вечни Живот у Царству Господа нашега.

– Ми смо се данас обраћали Богу, да благослови ваше учење, и ове године и свих година пред вама. Нарочито са подсећањем да је неопходно стицати добра, корисна знања. Треба имати знање да бисмо боље функционисали и боље испуњавали љубав према Богу, према ближњима, према Цркви, према родитељима, према роду. Потребно је за чињење добра љубити добро али и знати како чинити добро. Да бисмо чинили добро потребно је да имамо просвећен ум, знање и просвећено срце, јасан духовни вид. Зато се молимо да нас Господ научи и утренира у свакој врлини, истакао је Епископ Атанасије, честитајући деци полазак у нову школску годину и упућујући их како да своје школовање на најбољи начин искористе на добро свих.

Родитељима ове дивне, златне деце Епископ Атанасије је, у духу Јеванђељског учења, поручио да не ометају децу да се добро васпитавају и добро уче, а деци пожелео да имају што више браће и сестара, како би са њима заједно живели и напредовали у животу, на радост својим родитељима и на корист и добробит Цркве и свога народа.

Преосвећени је потом најпре сву децу, а онда и сав сабрани народ, кропио освећеном водицом а свештенослужитељи су поделили нафору и деци пригодне поклоне, књиге о животу Светог Саве и Светог Василија Острошког, свеске и оловке.

Братство Саборног храма Светог Василија Острошког приредило је и трпезу љубави у сали парохијског дома где је саборовање настављено кроз послужење и богоугодне разговоре, у духу љубави и заједништва.