Прослава јубилеја 30 година архијерејске службе Епископа жичког Г. Јустинa

У недељу 17. по Духовима када празнујемо и Светог Јована Богослова, у Храму Светог Саве у Краљеву прослављен је јубилеј 30 година архијерејске службе Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Јустина.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Високопреосвећени Митрополит дабробосански Г. Хризостом, а саслуживали су Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Јоаникије и Преосвећена господа Епископи жички Јустин, шумадијски Јован, браничевски Игнатије, милешевски Атанасије, рашко-призренски Теодосије, тимочки Иларион и изабрани викарни новобрдски архимандрит Иларион.

Саслуживали су игумани Студенице, Дечана, Сопоћана, Букова, Зочишта, Црне Реке и свештенство и свештеномонаштво из Епархије жичке и многих других Епархија СПЦ, уз молитвено учешће верног народа, као и представника из јавног, културног и привредног живота широм Епархије.

Благољепију божанствене Литургије допринело је појање краљевачких црквених хорова, призренских богословаца и протопсалта г. Ивана Трајковића.

Након јеванђелског читања беседио је Епископ Игнатије. Указао је на важност улоге Епископа објашњавајући еклисиолошко утемељење ове службе у христологији. Позивајући се на светоотачке увиде, поучио је сабрање да Епископ последује Христу у привођењу људи Богу Оцу. Ту је тајна епископске службе која свој смисао доживљава кроз литургијску заједницу са верним народом, јер „нема Епископа без народа, нити народа без Епископа“, рекао је Епископ Игнатије. У наставку је честитао Епископу Јустину јубилеј поводом кога смо се сабрали.

После причешћивања великог броја свештенства и верног народа, сабрању се обратио Митрополит Хризостом. Он је подсетио на тежину ношења крста епископства, честитавши Епископу Јустину на достојанственом служењу Цркви кроз све ове године. Нагласио је да су мишљење и реч Епископа Јустина у нашој Цркви увек били важни и поучни.

Прослава је у духу православног светосавског гостољубља настављена за трпезом љубави, током које су се уз звуке музичких инструмената чуле изворне песме нашег народа у извођењу призренских богослова.

Са свом пуноћом Цркве Божије у древној и првопрестолној светосавској Епархији жичкој, кличемо: Долгоденствуј Преосвећени Владико, на многаја љета!

Протонамесник Александар Р. Јевтић

Извор: Епархија жичка