Прослава Видовдана у Прибоју

На велики празник српског народа, дан Светог кнеза Лазара и свих Светих мученика српских – Видовдан, Његово Високопреосвештенство Архиепископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светог кнеза Лазара у Старом Прибоју поводом обележавања славе храма и црквено-градског хора у овом граду.

Саслуживали су умировљени парох из Рудог, протојереј-ставрофор Саво Брадоњић, (Митрополија дабробосанска), архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, секретар Епархије милешевске протојереј Горан Крстић, парох прибојски јереј Милорад Петровић и протођакон Иван Савић.

По заамвоној молитви кренуо је трократни молитвени опход око светог храма а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач.

Честитајући славу храма и велики српски празник сабраном верном народу Високопреосвећени је, поред осталог, рекао: – Данас је сабирање целокупног Српства, целокупног православља, данас празнујемо своје трајање, сабирање и трајање, постојаност у вери, постојаност у бићу, трајање у животу. Празнујемо данас сећајући се оних који нас држе и који светле пред нама.

– Свети кнез Лазар је потпуна личност, целокупна личност, без икаквих недостатака духовних. Савршени човек, по узору на Христа. На њега се могу директно применити оне речи из Светог Писма: Тако да се светли светлост ваша пред људима, да виде ваша добра дела и, покренути вама, да прославе Оца Небескога!

– Онда када је дошао тренутак да је било неопходно да и физички брани своје стадо, Свети кнез Лазар је изашао први. Па нека он такав светли пред нама, нагласио је Епископ Атанасије.

У наставку, уприличена је трпеза љубави за све учеснике храмовне славе.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати овде: