Прослављена Крсна слава Братства православне омладине Прибоја

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Васкрсења Христовог у Новом Прибоју, у уторак 1. августа 2023. године, на дан када Српска Православна Црква молитвено прославља успомену на Светог деспота Стефана (Лазаревића), поводом обележавања Крсне славе Братства православне омладине Прибоја које с поносом носи име овог дивног угодника Божијег. Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, председник Управног одбора Братства јереј Ненад Тешић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач које су чланови Братства заједнички са љубављу припремили.

Честитајући празник и славу свим учесницима Божанске Литургије, а посебно члановима Братства православне омладине Прибоја, у пастирској беседи Преосвећени Епископ Атанасије је између осталог рекао: – Честитам вам, пре свега, на вашем установљењу, што сте се установили, успоставили, као братство, и то као братство православних, из српског рода, коме се могу придруживати сви православни. Један је Спаситељ света, Један Господ Исус Христос. Ми следујемо оне који су успешно за Њим ходили, да бисмо и ми били са Њим и били грађани Царства Небескога.

Преосвећени је укратко подсетио на Светог Стефана и време у коме је он живео: – Његов крст је био вишеструк и чак тежи него његовог часног оца, кнеза Лазара. Јер, он је живео у времену када је Србија била осрамоћена, понижена, расута. Многи су били изгубили наду, пали у очајање. У таквом времену када су Турци отимали све што се могло отети, чак и чланове породица, да би их понижавали и злоупотребљавали, он је нашао храбрости, светлости, радости, ведрине. Где је нашао? Па у Господу, коме је веровао! У таквом времену подигао је дух нашем роду, сабрао све што је могло, и чак је ојачао Србију, не само духом него и физички и географски, проширио.

– Оспособљавајте се, немојте се поколебати, немојте клонути. Времена су тешка и постају све тежа и мрачнија. Треба нам још Стефана Лазаревића, и његових изданака. Будите то и ви. Куда год будете ходили немојте никад заборавити свој завичај, овај наш простор, коме треба највише помоћи. Будите они који су кадри, како каже песник, и стићи и утећи, али и на страшном месту постојати, поручио је Епископ Атанасије члановима Братства православне омладине Прибоја, охрабрујући их да наставе на добром путу којим су кренули и којим ходе, следујући најсветлије узоре из рода нашега српскога, какав је био и Свети деспот Стефан Лазаревић.

Чланови Братства су, као сваки српски добар домаћин, приредили и трпезу љубави за све своје драге госте који су дошли да са њима поделе радост празника, радост литургијског сабрања.