Прослављена слава манастира Бања код Прибоја

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у среду 22. маја 2024. године Свету архијерејску Литургију у манастиру Бањa код Прибоја, поводом прослављања славе ове свете обитељи, празника Преноса моштију Светог оца Николаја. Саслуживали су умировљени парох руђански протојереј-ставрофор Саво Брадоњић, (Митрополија дабробосанска), настојатељ манастира Бање игуман Петар, архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве и трократног опхода око храма освештани су славски дарови и преломљен славски колач.

Честитајући празник и славу манастира свим сабраним верницима Епископ Атанасије је рекао: – Нека овај Сабор у Христу Господу нашем буде на здравље и спасење и на обогаћење мудрошћу. Сабирамо се у Господу нашем, а у коме бисмо се друго сабирали него у Њему. Сабирамо и наше снаге, сабирамо мудрост, сабирамо наша сећања, подсећамо се да проходимо кроз овај живот као да морем путујемо. Због тога и имамо потребе за путеводитељима, а Црква нам их даје.

– Онај коме је овај данашњи дан посвећен, Свети Никола, јесте наш путеводитељ. А пут којим нас води означен је као морска пучина, преко мора живота нас води. И не личи ли овај наш живот управо на узбуркано, веома узбуркано, узнемирено, море? Потребни су нам и орјентири и путеводитељи, и ми се нећемо губити јер ми и орјентире и путеводитеље имамо. Знамо којим путем смо усмерени, ка Царству Небескоме, ка тихоме пристаништу Господу нашем.

Владика је потом подсетио присутне на догађај који се на данашњи дан, по Божијем промислу, догодио када су мошти Светог Николаја покренуте и пренесене из православне Византије у јужну Италију, у град Бари, где и дан данас почивају и где Светитељ и даље дејствује преко својих моштију, па додао: – Док су његове свете мошти проношене кроз разна места Свети Николај је дејствовао, чудотворио, лечио оне који су му притицали, снабдевао мудрошћу оне који су од њега мудрост тражили, лечио и телесне и духовне недостатке, што он чини и данас. И то он дејствује и из далека, у храмовима њему посвећеним и у домовима правих хришћана, где се хришћани у вери њему обраћају, као и ми данас у чији спомен смо се окупили.

– Молимо се да интервенише Свети Николај, слично оним тренуцима када је исцељивао болесне који су притицали моштима, да се и данас умеша у људска догађања, да утишава ту животну морску пучину, да утишава унутрашњост душа људских, да успоставља здрав поредак у људском уму, у људском срцу, указао је Преосвећени Епископ Атанасије сабраном верном народу.

Након Литургије игуман Петар је у манастирској трпезарији приредио трпезу љубави где је настављено саборовање уз богоугодне разговоре.