Прослављена слава манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи

У недељу 22. маја 2022. године, на дан када молитвено прослављамо Пренос моштију Светог оца Николаја, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи, поводом обележавања славе ове свете обитељи.

Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља јеромонах Петар, настојатељ манастира Светог Николаја у Бањи јеромонах Јован, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј, парох прибојски јереј Милорад Петровић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма а затим су испред улаза освештани славски дарови и преломљени славски колачи које су припремили парохијани бањске парохије, од којих треба поменути Александра Никачевића, заједно са њиховим парохом јерејем Ненадом Тешићем.

Честитајући славу настојатељу манастира Светог Николаја јеромонаху Јовану и верном народу, сабраном у Христу у овој светињи, Епископ Атанасије је најпре све поздравио сверадосним поздравом – Христос Васкрсе, и затим наставио: – Они који се поздрављају овим победним поздравом радују се када овај поздрав чују. У томе и јесте сва наша срећа и наша радост, што је Господ наш Победитељ. Он је победио све наше препреке, болести, вирусе, победио смрт уставши из мртвих и отворивши нама могућност да, када смо с Њиме, и ми будемо победитељи.

– Човек постаје јачи када се подсећа на нешто добро у себи, нешто чврсто, нешто стабилно, на нешто неразориво. Постаје јачи и успешан у животу. Сва вера наша православна је то чврсто језгро у нама, оно што исповедамо у Символу вере, и оно чега се подсећамо из Светог Писма, из историје Цркве. Све је то чврсто и стабилно, и подсећајући се тога и ми сами постајемо чврсти и стабилни, постајемо ведри, разведрава се душа наша.

Преосвећени је потом подсетио на празник који овог дана прослављамо и Светог Николаја, од кога, кроз сва времена, верни који му се обраћају добијају помоћ: – Свака врста помоћи, која је ка спасењу, и ка добром, праведном, уређењу живота, добија се од Светитеља, у једном искреном односу са њиме, у вери и љубави. Када смо спремни да другима опраштамо, да свој живот поправљамо, онда тако поправљамо и свој однос и са Богом и са Његовим угодницима, и онда нам у животу полази све на боље.

– Свет је потрешен земљотресима људске злобе, људске мржње, људске похлепе, ратовима, а ми се молимо за непоколебљивост. Непоколебљивост се може наћи само тамо где је Бог присутан, где Он дејствује, а то је у Цркви, која Њега признаје и прихвата и сама настоји ка праведности, ка Божанском поретку, ка љубави.

– Благодаримо Богу, који нас је сабрао на правом месту. Преко осам векова овде се православни Срби сабирају и ојачавају. Призовимо у молитви све оне који су раније долазили и сабирали се овде. И они су са нама и ми, у молитви и мислено, са њима. Наш Сабор, наша Заједница је велика. Обухвата векове, и небеска насеља, небеске просторе. Тога треба да будемо свесни, истакао је Епископ Атанасије.

Под крошњама столетних стабала, у порти манастира Светог Николаја, настављено је саборовање уз пригодан културно-уметнички програм који су приредили организатори прославе, и уз послужење за трпезом љубави коју су припремили кумови овогодишње славе.