Саопштење за јавност Епископског савјета СПЦ у Црној Гори

Цетиње, 1. октобар 2020.

На Цетињу је данас одржан састанак Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори и правног експертског тима наше Цркве, у вези неопходности регулисања цивилизованог односа државе према Цркви, а поводом најновијих друштвено-политичких промјена у Црној Гори. Нарочито је разматрано питање уклањања штетног дејства, по живот Цркве и црногорски правни систем, изазваног усвајањем дискриминаторног и неуставног Закона о слободи вјероисповјести.

Констатовано је да су претходних дана изнијете различите политичке иницијативе и предлози за регулисање ових питања, све редом легитимне и правно образложене, да су истовремено и добронамјерне, али да је Црква, у овом тренутку опредјељена за што скорије и ефикасније затварање овог правног питања у нашој држави. С тим у вези, изражена су очекивања да ће конституенти нове црногорске власти усвојити законски текст заснован на поштовању слободе вјероисповјести, црквене стварности, црногорског Устава и важећих закона из области које се тичу живота и рада традиционалних цркава и вјерских заједница у Црној Гори, али и важећих међународних стандарда.

Извор: Митрополија црногорско-приморска