Савиндан свечано и молитвено прослављен у манастиру Милешеви

Прослава дана Светог Саве, првог српског Архиепископа, учитеља и просветитеља, у манастиру Милешеви, почела је празничним бденијем у навечерје празника, 26. јануара 2024. године, које је служио Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије.

На сам дан празника, у суботу 27. јануара 2024. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у Вазнесењском храму манастира Милешеве Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи игуман Петар, настојатељ манастира Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима, протојереј-ставрофор Никола Перковић, протојереј проф. др Љубивоје Стојановић из Београда и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње са игуманијом Аквилином одговарале су на прозбе и јектеније.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач у славу и част Светога Саве.

Честитајући празник монашком сестринству манастира Милешеве, свим присутнима, и целом српском роду, Преосвећени је у пастирској беседи рекао: – Данас је дан када сви лако можемо наћи разлог за радост, свакоме од нас. Ево, дело Светога Саве траје, преко осам стотина година. Од 1219. године, када је дефинисао српски род, Цркву и простор, и усмерио нас куда ћемо ходити, то његово дело траје, до дана данашњега. И то трајање је довољан разлог за радост.

– Радујемо се што и ова света обитељ толико дуго траје, и што је осмишљено дело оних који су се подвизавало овде пре нас, који су овде долазили. Радујемо се што се подсећамо на чудотворне мошти Светога Саве које су почивале баш овде, у овом светом храму. Ово место је освећено присуством моштију Светога Саве.

– Радујемо се што и поред свих тих историјских тешкоћа пламен вере није угашен. Ово место светли. Радујемо се јер стојимо на сигурном темељу. Свети Сава је утемељио српски род, засновао његово постојање на апостолским темељима, који су вечни темељи Царства Небескога. Оспособио српски народ да живи за вечност, да вечно траје, и на земљи и на Небу.

– Свети Сава није само утемељитељ земаљског идентитета и трајања српског народа, он је српски народ оспособио за вечност, за Живот Вечни, јер га је укоренио у Христу Спаситељу.

– Деца имају највише разлога да се радују зато што њих Свети Сава највише воли, највише на њега личе, и највише имају шансу да се усличе њему, са свим врлинама које је Свети Сава имао.

– Свети Сава је велики молитвеник. Он се непрестано, са сузама, моли за свој род, за нас који посустајемо често и малаксавамо, и одлутамо. Он се моли за повратак направи пут сваке залутале душе, беседио је Епископ Атанасије.

Велики број деце учествовао је у Божанској Литургији на Савиндан у манастиру Милешеви. Сви они су припремили рецитације и песмице које су произносили и за свој труд били су награђени пригодним поклонима.

После Литургије приређена је и трпеза љубави у манастирској гостопримници.

Преосвећени Епископ Атанасије је, након свечаности у Милешеви, у основној школи Свети Сава у пријепољском насељу Бостани освештао славске дарове и преломио славки колач које су припремили чланови школског колектива у част првог српског учитеља и просветитеља Светог Саве.