Слава храма Свете преподобномученице Параскеве у Бабинама код Пријепоља

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, у уторак 8. августа 2023. године, Свету архијерејску Литургију у храму Свете преподобномученице Параскеве, Трнове Петке, у селу Бабине код Пријепоља, поводом молитвеног прослављања храмовне славе. Саслуживали су архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, протојереј-ставрофор Слободан Симић, презвитер Живан Голубовић из Епархије канадске, јереј Радан Драгутиновић и протођакон Иван Савић.

Велики број Бабинаца, њихових гостију из збратимљених села, Бобова у Црној Гори, Челебића у Босни и Херцеговини и Кратова у Србији, код Прибоја, затим из Пријепоља, Прибоја, околних места и са разних страна, сабрао се у Бабинама, код храма Свете Петке, да учествује у Божанској Литургији, а након тога и у великом народном сабору. Међу њима је био и Председник Општине Пријепоље г. Драго Попадић, са својим сарадницима.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни молитвени опход око светог храма а потом су испред храма освештани славски дарови и преломљен славски колач, принос домаћина овогодишње славе, господина Бранка Панића из Берлина, са породицом.

Владика је, у пастирској беседи, честитао славу домаћину и његовој породици, свим Бабинцима и њиховим гостима, надлежном пароху, протонамеснику Владу Лазићу, указујући притом на важност сабирања код наших православних храмова, и учествовања у православној Божанској Литургији: – Ми смо данас успели да оприсутнимо Цркву Христову на овом месту, на овој висини, на овој ветрометини. Ми смо остварили пуноћу Цркве. На свакој Литургији, Православној, Цркве Христове, ми оприсутњујемо Цркву Христову у Његовој пуноћи. Сабирамо сва времена и све просторе. Сви се сабирамо око Господа свога, свога Спаситеља, Вечнога Цара. Ми смо сада у друштву Светитеља Божијих, међу којима су и многи наши преци. То је посебан разлог за честитке. Овај простор неће бити празан. Ми ћемо се овде увек сабирати, и увек остваривати пуноћу.

– Ми се, у нашим молитвама, молимо Господу да се Црква Божија, а ми смо то, никада не испразни. Сви ови наши простори увек да буду попуњени, правима, здравима, онима који се спасавају, здравима духом.

Преосвећени је подсетио на речи Господа Исуса Христа, из Светог Јеванђеља, да ће онима који се саберу и заједно узнесу мобе, њих и испунити, позвавши присутне: – Упутимо молбе Господу нашем, да их Он испуни. За добро здравље, за мир, за слогу, сигурност, постојаност, разумност. Упутимо молбе заједно, јер, Господ је рекао: Где су два или три сабрани у Име Моје, испуниће им Отац Небески оно за шта се узмоле. И ето, када смо овако бројни, упутимо онда заједно, сложно, молбе Господу.

– Са своје стране, ми, обећајмо да ћемо чврсто стајати у вери православној, да ћемо бити верни Господу, да нећемо одступити. Обећајмо да ћемо долазити на ово место. Обећајмо да ћемо бити јачи и бољи.

Владика је призвао Божији благослов на све присутне, молитвама Свете преподобномученице Параскеве, која, иако у оној младој, женској, доби показа нама пример чврстине и верности свим Јеванђелским врлинама, да бисмо се ми угледали на њу.

Старешина храма је захвалио свим присутнима, Епископу и браћи свештеницима који су заједно узнели молитве Богу и Светој Петки, а нарочито се захвалио Бабинцима који још увек живе у овом дивном, живописном селу, и који су се нарочито потрудили да све организују како бисмо се овако саборно окупили. По традицији, позвао је да, ако неко има жељу да преузме део славског колача од овогодишњег домаћина и буде домаћин наредне године, да се јави. За домаћина се јавио Неђо Кубуровић из Бабина.

Домаћин овогодишње славе приредио је трпезу љубави за све учеснике Божанске Литургије.

Након одмора, освежења и укрепљења, у порти је кренуо културно-уметнички програм у коме су учествовали изворне певачке групе, фрулаши, гуслари, фолклорни ансамбли, из збратимљених села, Бабина, Бобова, Челебића и Кратова, а онда је продужено народно весеље и саборовање до касних вечерњих сати.